Փաշինյանը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու մասին
Մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու վերաբերյալ: Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Երեկ Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ ես հայտարարեցի, որ 2021 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու վերաբերյալ երեք առաջարկ է հնչել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, և երեքն էլ, ըստ էության, մեզ համար ընդունելի են եղել և շարունակում են ընդունելի մնալ:
Երեկ՝ իմ հայտարարություններից հետո, Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով, և ես ուզում եմ վերահաստատել, որ այդ առաջարկությունները մեզ համար ընդունելի են:
Պարոն Պապիկյան, Ռուսաստանի Դաշնության Ձեր գործընկերոջ հետ խնդրում եմ ճշգրտեք մանրամասները և փորձենք իրագործել՝ Ռուսաստանի Դաշնության արած առաջարկների շրջանակում և հիման վրա»:

Никол Пашинян о демаркации и делимитации границ между Арменией и Азербайджаном
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с заявлением о демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. В своей речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Здравствуйте, уважаемые коллеги,
Вчера в ходе правительственного часа в Национальном Собрании я заявил, что с мая 2021 года со стороны Российской Федерации поступило три предложения о демаркации и делимитации границ между Арменией и Азербайджаном, и все три предложения, по сути, были и продолжают быть приемлемыми для нас.
Вчера, после моих заявлений, министерство обороны РФ выступило с предложениями по подготовительному этапу демаркации и делимитации, и я хочу еще раз подтвердить, что эти предложения приемлемы для нас.
Г-н Папикян, прошу вместе с Вашим российским коллегой уточнить детали, и попробуем реализовать процесс в рамках и на основе предложений Российской Федерации”.