Փաշինյանը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու մասին
Մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու վերաբերյալ: Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Երեկ Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ ես հայտարարեցի, որ 2021 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու վերաբերյալ երեք առաջարկ է հնչել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, և երեքն էլ, ըստ էության, մեզ համար ընդունելի են եղել և շարունակում են ընդունելի մնալ:
Երեկ՝ իմ հայտարարություններից հետո, Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով, և ես ուզում եմ վերահաստատել, որ այդ առաջարկությունները մեզ համար ընդունելի են:
Պարոն Պապիկյան, Ռուսաստանի Դաշնության Ձեր գործընկերոջ հետ խնդրում եմ ճշգրտեք մանրամասները և փորձենք իրագործել՝ Ռուսաստանի Դաշնության արած առաջարկների շրջանակում և հիման վրա»:

Armenia PM: Russia MOD Made Proposals on Preparatory Phase of Border Delimitation with Azerbaijan
Prior to the discussion of the agenda, the Prime Minister made a statement on demarcation and delimitation of the borders between Armenia and Azerbaijan. In his speech, Nikol Pashinyan said,
“Good morning dear colleagues,
During the questions and answers session at the National Assembly yesterday, I said that since May, 2021 there’ve been three proposals from the Russian Federation on demarcation and delimitation of borders between Armenia and Azerbaijan, and all three were basically acceptable for us and continue being acceptable.
After my statements yesterday, the Ministry of Defense of the Russian Federation made proposals regarding a preparatory phase for demarcation and delimitation. And I’d like to reaffirm that these proposals are acceptable for us.
Mr. Papikyan, please, clarify the details with your counterpart from the Russian Federation and we will try to implement based and in the sidelines of the proposals made by the Russian Federation".