Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Ռիշար Ֆեռանի հետ
Նոյեմբերի 22-ին աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ռիշար Ֆեռանը:
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը հանգամանորեն քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին օրեր առաջ տեղի ունեցած Ադրբեջանի սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունները, ինչի հետեւանքով կան զոհեր, գերեվարված հայ զինծառայողներ եւ անհետ կորածներ: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ վերջին հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ օկուպացնելու՝ ադրբեջանական կողմի հետեւողական քաղաքականության շարունակությունն է, որը սկիզբ է դրվել այս տարվա մայիսի 12-ից՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցմամբ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ սա հարձակում էր նաեւ ժողովրդավարության վրա:
Գործընկերների քննարկման առանցքում են եղել 44-օրյա պատերազմին հաջորդած իրադարձությունները, Հայաստանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված մարտահրավերները: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիային՝ Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց վերադարձի, արցախահայ փախստականների իրավունքների, Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերում իշխանության տարբեր թեւերի ղեկավարների, ինչպես նաեւ հանրային գործիչների ցուցաբերած մեծ ուշադրության համար: Նա հատկանշական է համարել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից 2020թ. դեկտեմբերի 3-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված «Եվրոպայի եւ Արեւելքի քրիստոնեական համայնքների եւ հայ ժողովրդի պաշտպանության մասին» բանաձեւը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի ընդունած բանաձեւերը կարեւոր հանգրվան են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի կարգավորման եւ այդ գործընթացում Ֆրանսիայի ակտիվ դերակատարման ամրապնդման համար:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիան եղել եւ մնում է Հայաստանի բարեկամը՝ անկախ աշխարհագրորեն հեռու լինելուց:
Կողմերը գոհունակությամբ փաստել են միջխորհրդարանական համագործակցության ամրությունը՝ դրանց շարունակական զարգացման գործում առանձնացնելով Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինների  բարեկամության խմբերի դերը: Հանդիպման ավարտին գործընկերներն ընդգծել են համատեղ ջանքերի կարեւորությունը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության շարունակականության եւ ընդլայնման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած  պատվիրակությունը Ֆրանսիայում է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի  հրավերով: Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում պատվիրակությունը մասնակցելու է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի բարձր հովանու ներքո անցկացվելիք «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագիրը կրող համաժողովին:

Делегация во главе с Симоняном встретилась в Париже с председателем НС Франции
22 ноября находящаяся в Париже с рабочим визитом делегация во главе с председателем НС А.Симоняном встретилась с председателем НС Франции Ришаром Ферраном.
После обмена приветствиями подробно обсуждены провокационные и агрессивные действия Азербайджана днями назад на армяно-азербайджанской границе, приведшие к жертвам, пленным и без вести пропавшим с армянской стороны. А.Симонян отметил, что последнее нападение – продолжение последовательной политики азербайджанской стороны после оккупации территорий Республики Армения 12 мая этого года, с проникновением азербайджанских вооруженных сил в Гегаркуникскую и Сюникскую области. По словам спикера НС, это была также атака на демократию.
В центре внимания партнеров – последовавшие вслед 44-дневной войне события, вызовы безопасности и стабильности Армении и региона. А.Симонян выразил признательность Франции ​​за внимание многих руководителей различных ветвей власти, а также общественных деятелей   к удерживаемым в Азербайджане в качестве заложников армянским военнопленным, возвращению гражданских лиц, правам арцахских беженцев-армян, защите находящегося под контролем азербайджанцев историко-культурного наследия Арцаха. Он счел значимым принятие Национальным Собранием Франции 3 декабря 2020 г. подавляющим большинством голосов резолюции "О защите христианских общин Европы и Востока и армянского народа". По словам А.Симоняна, принятые Сенатом и Национальным Собранием Франции резолюции крайне важны для справедливого урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы в рамках сопредседателей МГ ОБСЕ и укрепления активной роли Франции в этом процессе.
Спикер НС Франции отметил, что, несмотря на географическую удаленность, Франция была и остается другом Армении.
Стороны выразили   удовлетворение тесным межпарламентским сотрудничеством, подчеркнули роль групп дружбы в последовательном развитии законодательных органов Армении и Франции. В завершение встречи партнеры подчеркнули важность совместных усилий РА и Франции в продолжении и расширении сотрудничества в различных сферах.
Делегация во главе со спикером НС РА находится во Франции ​​по приглашению председателя Сената Франции Жерара Ларше. В рамках двухдневного рабочего визита делегация примет участие в конференции "Армения спустя год", проводимой под высоким покровительством Председателя Сената Франции.