Ռուս գործընկերներին տեղեկացրել ենք, որ պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը. Վահան Հունանյան
Հայաստանը մշտապես պատրաստ է եղել Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես արձանագրված է կառավարության ծրագրում, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Մի շարք միջազգային գործընկերներ, այդ թվում մեր դաշնակից Ռուսաստանը, հայտարարել են, որ պատրաստ են աջակցել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Եվ ռուս գործընկերների հետ քննարկումների ընթացքում մենք տեղեկացրել ենք, որ պատրաստ ենք առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը: Եթե ու երբ գործընթացը առաջ գնա, մենք, բնականաբար, հանրությանը զարգացումների մասին կտեղեկացնենք», - նշեց նա։

No Negotiations with Turkey at the Moment – Armenia MFA
There are no negotiations under way with Turkey at the moment, Spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs Vahan Hunanyan told Public Radio of Armenia, Armradio.am reports.
He noted that as stated in the government’s program, Armenia has always been ready to normalize relations with Turkey without preconditions.
“A number of international partners, including our ally Russia, have stated that they are ready to support the process of normalization of Armenian-Turkish relations. And during the discussions with our Russian partners, we informed that we are ready to normalize relations without preconditions,” the Spokesperson said.
No negotiations are underway with Turkey at the moment, Hunanyan said, adding that “if and when the process goes ahead, we will, of course, inform the public about the developments.”