Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է զեկույց հայ ռազմագերիների նկատմամբ ադրբեջանական ապօրինի հետապնդումների և դատավարությունների վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է զեկույց Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց՝ կեղծ մեղադրանքների վրա հիմնված հետապնդումների և դատավարությունների վերաբերյալ։
Զեկույցում ներկայացված են տվյալներ հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց նկատմամբ կազմակերպված շինծու և անօրինական դատավարությունների վերաբերյալ, ինչը «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» և «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնևի կոնվենցիաների կոպտագույն խախտում է։
Կազմակերպված 45 ապօրինի, անհիմն ու շինծու դատավարությունների հետևանքով 3 անձ (մեկը քաղաքացիական) դատապարտվել է 20 տարվա, 2 անձ՝ (քաղաքացիական) 15 տարվա, 23 անձ՝ 6 տարվա, 2 անձ՝ 4 տարվա, 13 անձ՝ 6 ամսվա ազատազրկման։ 2 հայ ռազմագերիների նկատմամբ շինծու քրեական գործերի նյութերն գտնվում են Գյանջայի ծանր հանցագործությունների դատարանում։
Իրականացվող ապօրինի դատավարությունների ենթարկված հայ ռազմագերիներից 5-ը 2021թ․ հոկտեմբերի 19-ին հայրենադարձվել են։ Սակայն այս պահին Ադրբեջանում անհիմն մեղադրանքներով դատապարտված են 40 հայ ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք։

Artsakh Ombudsman Publishes Report on Illegal Prosecution and Trials by Azerbaijan of the Armenian POWs
The Human Rights Ombudsman’s staff of the Republic of Artsakh published a Report on Malicious Prosecution by Azerbaijan of Captured Armenian Servicemen and Civilians.
The report provides information on fabricated and illegal prosecutions against the Armenian POWs and civilian captives which is a gross violation of the Geneva Conventions Relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War and Relative to the Treatment of Prisoners of War.
As a result of the organized 45 illegal, groundless and falsified trials, 3 persons (one of them civilian) were sentenced to 20 year, 2 persons (civilian) to 15 year, 23 persons to 6 year, 2 persons to 4 year, 13 persons to 6 year imprisonment. Materials of fake criminal cases of 2 Armenian prisoners of war are in the Ganja court of grave crimes.
5 of the Armenian POWs subjected to illegal trials were repatriated on October 19, 2021.
However, at the moment, 40 Armenian POWs and civilian captives are convicted on baseless charges in Azerbaijan.