Փաշինյանն ընդունել է Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սյունիքի մարզի՝ Կապան, Մեղրի, Տեղ, Տաթև, Գորայք, Քաջարան, Սիսիան համայնքների ղեկավարներին, ինչպես նաև Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալին:
Նախքան մարզին վերաբերող հարցերի քննարկումը, վարչապետը շնորհավորել է հանրապետության բոլոր համայնքների նորընտիր ղեկավարներին: «Ուրախ եմ արձանագրել, որ ընտրական ինստիտուտի նկատմամբ հետևողական և շարունակական կերպով մեր հանրության վստահությունը մեծանում է: Սա եղել է մեր քաղաքական թիմի և կառավարության կարևոր հանձնառությունը, և մենք այդ ճանապարհով գնալու ենք:
Իհարկե, մեր ընտրական համակարգը կատարյալ չէ, աշխարհում չկա էլ կատարյալ ընտրական համակարգ, բայց կարևոր է արձանագրվի՝ քաղաքացին վստահ լինի, որ իր ընտրությունն է որոշիչը: Անկախ նրանից, թե որ դեպքում ինչքան դա դուր կգա իշխանությանը, ինչքան դուր կգա ընդդիմությանը՝ ժողովուրդը պետք է իմանա, որ ինքը որոշիչ ուժ է, և սա չափազանց կարևոր գործոն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է նման ձևաչափերով հանդիպումների անցկացման կարևորությունը՝ նաև համայնքների խոշորացման գործընթացի համատեքստում: «Գուցե ընդհանրապես ընդհանրական ձևաչափի մասին մտածենք, որպեսզի կարողանանք կառավարության և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուտի գործակցությունն ավելի համակարգված իրականացնել»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Սյունիքի մարզի խնդիրներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դրանք կառավարության ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում են: Այդ առումով վարչապետը կարևորել է պաշտոնական՝ առաջին աղբյուրից տեղեկատվություն տրամադրելու գործընթացի պատշաճ իրականացումը: «Անհրաժեշտ է տրամադրել ամբողջական ինֆորմացիա՝ ինչ է կատարվում, ինչու է կատարվում, ինչ սպասել, ինչ չսպասել: Գիտեք, ցավոք, տեղեկատվական դաշտում միշտ չէ, որ ճիշտ տեղեկատվություն է շրջանառվում: Պետք է բոլորս կարողանանք իրողությունները հստակ գնահատել, կարողանանք տարբերել կեղծ տեղեկատվությունը ճիշտ տեղեկատվությունից»,- ընդգծել է վարչապետը՝ հավելելով, որ ընդհանրապես և՛ ներքին, և՛ արտաքին բազմաթիվ հարցերում Հայաստանի բոլոր պետական և ինքնակառավարման մարմինները պետք է գործեն համաժամանակյա, որովհետև խոսքը պետական և ազգային շահերի պաշտպանության մասին է:
Այնուհետև հանդիպմանը քննարկվել են կառավարություն-տեղական ինքնակառավարման մարմիններ համագործակցությանը, Սյունիքի համայնքներում կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերի ընթացքին, այդ թվում՝ ուղղված ենթակառուցվածքների բարելավմանն ու զարգացմանը: Կարևորվել է կառավարության հնգամյա ծրագրի, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակում նախատեսվող լայնածավալ ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, ինչն էապես կնպաստի մարզի և համայնքների զարգացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային ապաշրջափակման, ինչպես նաև սահմանների դեմարկացիա ու դելիմիտացիա իրականացնելու հնարավորություններին:

Никол Пашинян принял руководителей общин Сюникской области
Премьер-министр Никол Пашинян принял глав общин Капан, Мегри, Тех, Татев, Горайк, и.о. главы общины Сисиан, а также заместителей глав общин Горис и Каджаран Сюникской области.
До начала обсуждения касающихся Сюникской области вопросов, премьер-министр поздравил новоизбранных руководителей всех общин республики. “Рад констатировать, что доверие нашего общества к избирательному институту неуклонно и последовательно растет. Такой была важная приверженность нашей политической команды и правительства, и мы продолжим идти по этому пути.
Конечно, наша избирательная система несовершенна, да и идеальной избирательной системы в мире нет, но важно констатировать, что гражданин должен быть уверен, что его выбор является решающим. Независимо от того, насколько это нравится правительству или оппозиции, народ должен знать, что он является решающей силой, и это очень важный фактор”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность проведения встреч в подобном формате также в контексте процесса укрупнения общин. “Может, нам следует подумать об общем формате в целом, чтобы мы могли более систематизированно осуществлять сотрудничество между правительством и институтом местного самоуправления”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Касаясь проблем Сюникской области, Никол Пашинян отметил, что эти проблемы в ежедневном режиме находятся в центре внимания правительства. В связи с этим премьер-министр подчеркнул важность должной реализации процесса предоставления официальной информации из первых источников. “Необходимо предоставлять полную информацию о том, что происходит, почему это происходит, чего ожидать и чего не ожидать. Вы знаете, что, к сожалению, не всегда в информационном поле распространяется соответствующая действительности информация. Мы все должны уметь четко оценивать реалии, уметь отличать ложную информацию от правдивой”, - подчеркнул премьер-министр, добавив, что, в целом, во многих и внутренних, и внешних вопросах все государственные органы и органы местного самоуправления Армении должны действовать синхронно, потому что речь идет о защите государственных и национальных интересов.
Затем на встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между правительством и органами местного самоуправления, реализации осуществляемых правительством в общинах Сюника программ, в том числе улучшения и развития инфраструктуры. Подчеркнута важность эффективной реализации пятилетней программы правительства, а также масштабных программ, предусмотренных в рамках сотрудничества Армении-ЕС, что внесет значительный вклад в развитие общин и области и в создание новых рабочих мест.
Премьер-министр коснулся возможностей разблокировки экономических и транспортных коммуникаций в регионе, а также процессов демаркации и делимитации границ.