Սոչիում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Սոչիում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ Վլադիմիր Պուտինը նշել է.
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, որ այսօր այստեղ եք՝ Ռուսաստանում: Եվ ինչպես մենք մեր եռակողմ հանդիպումից հետո նշեցինք, և կարծում եմ՝ Դուք ևս համամիտ եք, հանդիպումն օգտակար էր և ժամանակին՝ հաշվի առնելով այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում, ավելի վաղ է տեղի ունեցել և այսօր է տեղի ունենում: Մենք այդ նպատակով էլ հավաքվում ենք, որպեսզի թույլ չտանք որևէ ողբերգական դեպք սահմանին և ընդհանրապես երկու երկրների և ժողովուրդների միջև, որպեսզի շարժվենք առաջ: Դրանում, իհարկե, շահագրգռված են տարածաշրջանի բոլոր երկրները՝ և՛ Ռուսաստանը, և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը: Հույս ունենանք, որ այսօր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները դրական հունով կզարգանան՝ շատ մոտ ապագայում և հնարավորինս արագ:
Ինչ վերաբերում է մեր երկկողմ հարաբերություններին՝ մենք շատ ենք խոսել այդ մասին, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կրում են ռազմավարական, դաշնակցային բնույթ, ունեն պատմական խորը արմատներ: Դա շատ թանկ է մեզ համար, և մենք ամեն կերպ կպահպանենք մեր շփումների այդ մակարդակը:
Տնտեսության մեջ՝ Ռուսաստանը Հայաստանի խոշորագույն առևտրատնտեսական գործընկերն է, Հայաստանի տնտեսության մեջ խոշորագույն ներդրողը: Իհարկե, անցյալ տարի առևտրաշրջանառությունը մի փոքր նվազեց, բայց այս տարի զարգանում է արագացված տեմպերով, և հույս ունենք, որ կհասնի ոչ միայն մինչ համավարակը եղած մակարդակին, այլ ավելի առաջ կգնանք:
Ինչպես և պայմանավորվել էինք, եռակողմ հանդիպումից առաջ մենք երկկողմ հանդիպում ենք անցկացրել Ադրբեջանի նախագահի հետ, Դուք դա գիտեիք: Մենք այդպես էլ պայմանավորվել էինք, որ այդ ռեժիմով կաշխատենք: Եվ այժմ, եռակողմ հանդիպումից հետո, հնարավորություն ունենք երկկողմ ձևաչափով զրուցել և քննարկել մեր երկկողմ կապերի ողջ համալիրը: Խնդրեմ»
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ հրավերի և այսօրվա հանդիպումների կազմակերպման համար: Իհարկե, մեր երկկողմ հարաբերությունները շատ կարևոր են: Դուք արդեն ընդգծեցիք, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները ռազմավարական, դաշնակցային են: Մեր օրակարգը բոլոր ոլորտներում հագեցած է: Գործնականում մենք համագործակցում ենք և օրակարգ ունենք ՀԱՊԿ, ԱՊՀ, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում:
Բայց պետք է խոստովանել, որ վերջերս մեր բոլոր հանդիպումների ժամանակ, զրույցների ընթացքում մենք մեծամասամբ քննարկում ենք տարածաշրջանային օրակարգը, քանի որ դրանք շատ փոխկապակցված թեմաներ են: Ցանկանում եմ կրկին ընդգծել Ձեր դերը՝ 44-օրյա պատերազմը դադարեցնելու և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան խաղաղապահների տեղակայման գործում, ինչը շատ կարևոր կայունացնող և անվտանգության գործոն է մեր տարածաշրջանում: Դուք այսօր բազմիցս ընդգծեցիք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման կարևորությունը, և այդ հարցը մշտապես քննարկվել է մեր երկկողմ հանդիպումների ժամանակ:
Բայց քանի որ այսօր տարածաշրջանային հարցերի մասին արդեն արտահայտվել ենք, ցանկանում եմ նշել, որ չնայած տնտեսական և մյուս դժվարություններին՝ 2021 թվականին նկատելի է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ներդրումների որոշակի ակտիվացում: Սա ընդհանրապես ազդանշան է ներդրողների համար, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շատ հուսալի երկիր է տարածաշրջանի իմաստով, և սա մեզ համար, իրապես, շատ կարևոր ուղերձ է:
Ցավոք, Covid-19-ի հետ կապված տնտեսական դժվարությունները շարունակվում են, բայց վերջերս մենք ուրախությամբ արձանագրեցինք, որ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում գրանցվել է առևտրաշրջանառության ակտիվացում: Սա նույնպես շատ կարևոր է: Հուսով եմ, որ մեզ, ի վերջո, կհաջողվի լուծման հասնել մեր տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացման հարցում, ինչը կհանգեցնի Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում առևտրատնտեսական կապերի ու Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ կապերի ակտիվացմանը:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն»:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը հավելել է. «Միանգամայն համաձայն եմ Ձեզ հետ՝ այդ կոմունիկացիաները, տրանսպորտային ուղիները, որոնց մասին այսօր եռակողմ ձևաչափով խոսեցինք, չափազանց կարևոր են։ Ի դեպ, դրանք կարևոր են տարածաշրջանի բոլոր երկրների տնտեսությունների համար, ներառյալ Ռուսաստանի, քանի որ մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի մեր ռազմավարական գործընկերոջ՝ Հայաստանի հետ կապող ուղիները լինեն հուսալի, բազմակողմանի, և որ ամենակարևորն է՝ ողջ տարվա ընթացքում հեշտորեն աշխատող: Հուսով եմ, որ մենք այդ աշխատանքի ավարտական փուլ կմտնենք: Որոշ հարցեր կան, որոնք լրացուցիչ համաձայնեցման կարիք ունեն, բայց այսօրվա հանդիպման ժամանակ պարզ դարձավ, որ դրանք սկզբունքային բնույթ չեն կրում:
Ինչ վերաբերում է զուտ տնտեսական, պրագմատիկ հարցերին՝ կարելի է ասել, որ դրանք, ըստ էության, համաձայնեցված են: Այդ իսկ պատճառով էլ կասկած չունեմ, որ ամենամոտ ժամանակներում նկատելի և դրական տեղաշարժ կլինի: Դուք բացարձակապես ճիշտ եք, և ես համաձայն եմ Ձեզ հետ, երբ այսօր եռակողմ քննարկման ժամանակ ասացիք՝ հենց մարդիկ տեսնեն, որ այդ ամենը գործում է, տարածաշրջանում միանգամից այլ մթնոլորտ կձևավորվի: Այստեղ որևէ կասկած չկա:
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այսօրվա կառուցողական զրույցի համար: Մենք դեռ հնարավորություն ունենք խոսելու նաև մեր երկկողմ հարցերի շուրջ: Մենք կանոնավոր կերպով կապի մեջ ենք, բավական հաճախ հանդիպում ենք, հեռախոսով ենք մշտական կապի մեջ: Այսօր հնարավորություն ունենք անձամբ զրուցելու, այնպես որ օգտվենք այդ հնարավորությունից:

В Сочи состоялась встреча Никола Пашиняна и Владимира Путина
Премьер-министр Никол Пашинян провел сегодня в Сочи встречу с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Приветствуя Никола Пашиняна, Владимир Путин отметил:
“Уважаемый Никол Владимирович!
Ещё раз хочу Вас поблагодарить за то, что Вы сегодня здесь, в России.
Как мы сказали сейчас, после нашей трёхсторонней встречи, – думаю, и Вы с этим согласны, – встреча была полезной и своевременной, имея в виду всё, что происходит и раньше происходило, что происходит сегодня. Мы собрались для того, чтобы не допускать никаких трагических событий на границе и вообще между двумя странами и народами, для того, чтобы идти вперёд, двигаться вперёд, как мы говорили. В этом, конечно, заинтересованы все страны региона – и Россия, и Армения, и Азербайджан.
Будем надеяться, что те договорённости, которые сегодня достигнуты, будут развиваться в позитивном ключе в самое ближайшее время и как можно быстрее.
Что касается наших двусторонних отношений, мы много раз об этом говорили, хочу ещё раз это подчеркнуть – отношения между Россией и Арменией носят стратегический, союзнический характер, имеют глубокие исторические корни. Мы этим очень дорожим и будем всячески поддерживать этот уровень наших контактов.
В экономике Россия – крупнейший торгово-экономический партнёр Армении, крупнейший инвестор в армянскую экономику. Правда, за прошлый год товарооборот немножко просел, но в этом году он развивается ускоренными, я бы сказал, темпами, и надеюсь, что будет достигнут не только допандемийный уровень, но и мы пойдём дальше.
Уверен, что сейчас, в ходе нашей двусторонней встречи, как мы и договаривались, – перед трёхсторонней мы провели встречу с Президентом Азербайджана, Вы об этом знали, мы так и договаривались, что в таком режиме будем работать, – а сейчас, после трёхсторонки, у нас есть возможность поговорить в двустороннем формате и обсудить весь комплекс наших двусторонних связей. Пожалуйста”.
Поблагодарив за теплые слова, Никол Пашинян отметил:
“Владимир Владимирович, хочу ещё раз поблагодарить Вас за приглашение и организацию сегодняшних встреч.
Конечно, наши двусторонние отношения очень важны. Вы уже подчеркнули, что между Арменией и Россией отношения стратегическо-союзнические. У нас очень насыщенная повестка практически во всех отраслях. Мы сотрудничаем, у нас повестка в рамках ОДКБ, СНГ, Евразийского экономического союза.
Но нужно признаться, что в последнее время во всех наших встречах очень большую часть нашего разговора мы обсуждаем региональную повестку, потому что очень много обоюдно зависящих тем.
Хочу ещё раз подчеркнуть и Вашу роль в приостановлении 44-дневной войны, и размещение российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Очень важны стабилизирующие факторы безопасности в нашем регионе. Вы сегодня неоднократно подчеркнули важность регулирования нагорно-карабахской проблемы. Всегда этот вопрос тоже обсуждается на наших двусторонних встречах.
Поскольку мы уже по региональным вопросам высказались, я хочу отметить, что, несмотря на экономические и другие трудности, в 2021 году намечается некая активизация российских инвестиций в Республику Армения. Это для нас очень важно, потому что, я думаю, это сигнал вообще для инвесторов, что Республика Армения – это очень надёжная страна в смысле регионов, и это действительно очень важно для нас.
Конечно же, экономические трудности, связанные с COVID-19, к сожалению, продолжаются, но недавно мы зарегистрировали с удовольствием, что в рамках Евразийского экономического союза зарегистрировалась активизация торгового оборота. Это тоже, действительно, очень важно.
Надеюсь, что нам удастся прийти в конце концов к решению по открытию всех экономических и транспортных коммуникаций в нашем регионе, которое, конечно же, приведёт к активизации торгово-экономических связей в рамках Евразийского экономического союза и обоюдных двусторонних связей между Арменией и Россией.
Спасибо ещё раз”.
Президент РФ добавил: “Я полностью с Вами согласен. Эти коммуникации, транспортные маршруты, о которых мы сегодня в трёхстороннем формате говорили, чрезвычайно важны, причём они важны для экономики всех стран региона, включая и Россию, поскольку мы заинтересованы в том, чтобы эти линии связи с нашим стратегическим партнёром – с Арменией – были надёжными, многосторонними и легко функционирующими в круглогодичном режиме, что самое главное. Надеюсь, что мы продвинемся на завершающие стадии этой работы. Есть некоторые вещи, я сегодня видел, которые требуют дополнительного согласования, но они – это тоже стало сегодня в ходе наших дискуссий понятно – не носят принципиального характера.
Что касается вопросов сугубо экономических, прагматических, то здесь можно сказать, что в принципе всё согласовано, поэтому я не сомневаюсь, что движение в самое ближайшее время будет заметным и позитивным. И Вы правы абсолютно, я с Вами согласен, в ходе сегодняшней трёхсторонней дискуссии об этом говорили: как только люди увидят, что всё заработало, другая атмосфера сразу сложится в регионе – здесь сомнений никаких нет. Так что я Вас хочу поблагодарить за сегодняшнюю конструктивную беседу.
Но у нас ещё есть возможность поговорить по двусторонним вопросам. Мы регулярно с Вами в контакте – и встречаемся часто, и по телефону постоянно в контакте. Но сегодня есть возможность поговорить лично, поэтому сейчас и воспользуемся этой возможностью.