Նախարարը պարզաբանել է, թե որ դեպքում ինչ պատվաստանյութով է խորհուրդ տրվում ստանալ երրորդ դեղաչափը
ՀՀ առողջապահության նախարարը պարզաբանեց, թե որ դեպքում ինչ պատվաստանյութով է խորհուրդ տրվում ստանալ խթանիչ երրորդ դեղաչափը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասուլիսում:
«Վերապատվաստման համար` այսինքն խթանիչ դեղաչափը ստանալու համար մենք սահմանել ենք 6-ամսյա ժամկետ. քաղաքացին երկրորդ դեղաչափը ստանալուց 6 ամիս հետո կարող է մոտենալ և ստանալ խթանիչ դեղաչափը՝ «բուսթերը»,-հիշեցրել է Ավանեսյանը:
Խթանիչ դեղաչափը նշանակում է ամբողջական պատվաստում ստացած քաղաքացու կողմից ստանալ երրորդ մեկ խթանիչ դեղաչափ: Նախարարի խոսքով՝ վերջերս ամփոփված հետազոտությունների արդյունքում արդյունավետության բարձր ցուցանիշ է գրանցվում այդ դեպքում:
Արդեն նախարարի հրամանով սահմանվել են աղյուսակները, թե որ պատվաստման դեպքում ինչ խթանիչ է նախընտրելի կիրառել: «Այն քաղաքացիները, որոնք ստացել են ոչ ՌՆԹ հիմքով պատվաստանյութերը, դրանք են Moderna-ն, Pfizer-ը, ապա խթանիչը խորհուրդ է տրվում տվյալ տիպի պատվաստանյութով»,-ասել է Ավանեսյանը:

Анаит Аванесян пояснила, какой вакциной рекомендуется получать третью бустерную дозу вакцинации
Министр здравоохранения Анаит Аванесян на пресс-конференции пояснила, какой вакциной рекомендуется получать третью бустерную дозу вакцинации, передает "Арменпресс".
"Мы установили 6-месячный срок для повторной вакцинации, то есть для получения бустерной дозы вакцинации. Через полгода после получения второго компонента граждане могут получить бустерную дозу вакцинации", - сообщила Аванесян.
По словам министра, исследования показали, что в этом случае регистрируется высокий показатель эффективности.
Распоряжением министра уже составлены таблицы, в случае какой вакцины какой бустер будет предпочтительнее. "Гражданам, привившимся вакцинами не на основе ДНК - это Moderna, Pfizer,  рекомендуется бустер такого же типа", - сказала Анаит Аванесян.
В Армении уже есть граждане, получившие третью бустерную дозу. "Очень важно, чтобы в первую очередь третью бустерную дозу получили представители групп риска, граждане с хроническими заболеваниями и медицинские работники", - сказала Аванесян.