Տարածաշրջանում որևէ ապաշրջափակման պարագայում երկաթգծի ու ավտոմոբիլային ճանապարհները մնալու են Հայաստանի իրավազորության ներքո. Մհեր Գրիգորյան
Տարածաշրջանում որևէ ապաշրջափակման պարագայում երկաթգծի ու ավտոմոբիլային ճանապարհները մնալու են Հայաստանի իրավազորության ներքո: Ադրբեջանական և թուրքական կողմերի՝ «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթի վերաբերյալ «Լուրերի» հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նաև մանրամասներ է հայտնել երկաթուղային և ավտոմոբիլային երթուղիների հստակեցման վերաբերյալ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խմբի քննարկումներից:
«Վերահաստատում եմ, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը չի ենթադրում էքստերիտորիալ որևէ միջանցքի տրամադրում: Վերահաստատում եմ նաև, որ ապաշրջափակման պարագայում թե՛ երկաթգիծը և թե՛ ավտոմոբիլային ճանապարհները լինելու են լիարժեք Հայաստանի իրավազորության և ինքնիշխանության ներքո գործող ճանապարհներ:
Երկաթգծի հետ կապված՝ այս պահին քննարկվում են բացառապես Խորհրդային Միության ժամանակվա երկաթգծի ուղիների վերականգնման և դրանց շահագործման հերթականության, ժամանակացույցի հարցերը: Ավտոմոբիլային կոնկրետ ուղիների և անվտանգության կազմակերպման հետ կապված հարցերը դեռ քննարկվում են»,- պատասխանել է Գրիգորյանը:

Process of Unblocking Communications Does Not Presuppose Provision of Any Extraterritorial 'Corridor': Mher Grigoryan
In case of any unblocking in the region, railways and roads will remain under the jurisdiction of Armenia. Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan stated in response to ‘Lurer’ inquiry of the Azerbaijani-Turkish sides about the term 'Zangezur Corridor'.
The Deputy Prime Minister also provided details on the discussions of the trilateral working group set up between Armenia, Russia and Azerbaijan on the clarification of railway and highway routes.
“I reaffirm that the process of unblocking communications does not presuppose the provision of an extraterritorial corridor. I reaffirm that in case of unblocking, both the railway and the highways will be roads operating under the full jurisdiction and sovereignty of Armenia.
As for the railway, at present, the issues of the restoration of the railway routes of the Soviet era and the sequence of their operation, the schedule are being discussed. Issues related to the organization of specific roads and security are still being discussed,” Grigoryan answered.