Տարածաշրջանում որևէ ապաշրջափակման պարագայում երկաթգծի ու ավտոմոբիլային ճանապարհները մնալու են Հայաստանի իրավազորության ներքո. Մհեր Գրիգորյան
Տարածաշրջանում որևէ ապաշրջափակման պարագայում երկաթգծի ու ավտոմոբիլային ճանապարհները մնալու են Հայաստանի իրավազորության ներքո: Ադրբեջանական և թուրքական կողմերի՝ «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթի վերաբերյալ «Լուրերի» հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նաև մանրամասներ է հայտնել երկաթուղային և ավտոմոբիլային երթուղիների հստակեցման վերաբերյալ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խմբի քննարկումներից:
«Վերահաստատում եմ, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը չի ենթադրում էքստերիտորիալ որևէ միջանցքի տրամադրում: Վերահաստատում եմ նաև, որ ապաշրջափակման պարագայում թե՛ երկաթգիծը և թե՛ ավտոմոբիլային ճանապարհները լինելու են լիարժեք Հայաստանի իրավազորության և ինքնիշխանության ներքո գործող ճանապարհներ:
Երկաթգծի հետ կապված՝ այս պահին քննարկվում են բացառապես Խորհրդային Միության ժամանակվա երկաթգծի ուղիների վերականգնման և դրանց շահագործման հերթականության, ժամանակացույցի հարցերը: Ավտոմոբիլային կոնկրետ ուղիների և անվտանգության կազմակերպման հետ կապված հարցերը դեռ քննարկվում են»,- պատասխանել է Գրիգորյանը:

Процесс разблокирования коммуникаций не предполагает предоставления какого-либо экстерриториального ''коридора'': Мгер Григорян
В случае какого-либо разблокирования в регионе железнодорожные и автомобильные дороги останутся под юрисдикцией Армении, заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян в ответ на запрос ''Лурер'' относительно термина ''Зангезурский коридор''.
Вице-премьер также сообщил подробности обсуждений трехсторонней рабочей группы, созданной между Арменией, Россией и Азербайджаном по уточнению железнодорожных и автомобильных маршрутов.
''Подтверждаю, что процесс разблокирования коммуникаций не предполагает предоставления какого-либо экстерриториального коридора. Подтверждаю также, что в случае разблокирования и железная дорога, и автомобильные дороги будут дорогами, действующими полноценно под юрисдикцией и суверенитетом Армении.
В связи с железной дорогой на данный момент обсуждаются исключительно вопросы восстановления путей железной дороги времен Советского Союза и очередности их эксплуатации, графика. Вопросы, связанные с конкретными автомобильными путями и организацией безопасности, все еще обсуждаются'', - ответил Григорян.