Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները ցույց են տալիս իրավիճակի փխրունությունը․ Շառլ Միշել
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քաղաքական երկխոսությունը կայուն կարգավորման կարող է հանգեցնել։ Այս մասին «Արևելյան գործընկերության» քաղաքացիական հասարակության համաժողովի իր ելույթում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, փոխանցում է News.am։
«Տարածաշրջանում ձգձգվող հակամարտությունները մնում են հիմնարար խնդիր։ Դրանք պահանջում են նոր ջանքեր՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և նորմերին համապատասխան։ ԵՄ-ն պատրաստ է խաղալ իր դերը հակամարտությունների կանխարգելման և կարգավորման գործում։ Սա ներառում է վստահության ամրապնդում և կայուն ու համապարփակ կարգավորման խթանում, ներառյալ հետկոնֆլիկտային վերակառուցման միջոցառումների աջակցությունը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները ցույց են տալիս իրավիճակի փխրունությունը։ Ես լիովին համոզված եմ, որ միայն քաղաքական երկխոսությունը կարող է հանգեցնել կայուն կարգավորման։ Դա նաև կպահանջի Հայաստանում և Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության համախմբում, կամուրջներ կառուցելու և հաշտեցման ջանքերի օժանդակություն»,- նշել է նա:

The political dialogue between Armenia and Azerbaijan may lead to a sustainable settlement. This is what President of the European Council Charles Michel declared in his speech at the Eastern Partnership Civil Society ForumNews.am reports.
“The protracted conflicts in the region remain a fundamental issue. They require new efforts, in accordance with the principles and norms of international law. The EU is ready to play its role in the prevention and settlement of conflicts. This includes confidence-building and promotion of a sustainable and comprehensive settlement, including support to the measures for post-conflict reconstruction.
The relations between Armenia and Azerbaijan show the fragility of the situation. I am fully certain that only political dialogue can lead to a sustainable settlement. This will require consolidation of the civil societies in Armenia and Azerbaijan and assistance to the efforts for building bridges and reconciliation,” he stated.