Լավրովը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վիճելի հարցերի լուծումներ գտնելու գործում ՌԴ դերակատարության մասին
Ռուսաստանը շարունակում է իր ուշադրության կենտրոնում պահել տարածաշրջանային տարբեր հակամարտությունների, այդ թվում և ղարաբաղյան հարցի լուծմանն ուղղված ջանքերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդում դեկտեմբերի 1-ին ասել է արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ռուսաստանը հստակ ներդրում է ունենում նման ճգնաժամերի կարգավորման գործում։ Խոսքը ահաբեկիչներին հաղթելու և Սիրիայում քաղաքական երկխոսության խթանմանն ուղղված մեր ջանքերի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում արյունահեղությունը դադարեցնելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վիճելի հարցերի կայուն լուծումներ գտնելու գործում մեր առանցքային դերակատարության մասին է»,- ասել է նա։
Լավրովը հավելել է, որ Ռուսաստանն ակտիվորեն ներգրավված է նաև Աֆղանստանի, Լիբիայի, Եմենի, պաղեստինա-իսրայելական, Կորեական թերակղզու և այլ հարցերով աշխատանքներում:

Lavrov Speaks about Russia's Role in Finding Solutions to Issues of Dispute Between Armenia and Azerbaijan
Russia continues to focus on efforts to resolve various regional conflicts, including the Karabakh conflict, ARMENPRESS reports Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at the Federation Council of the RF Federal Assembly on December 1.
''Russia has a clear contribution to the resolution of such crises. I am talking about our key role in defeating the terrorists, promoting political dialogue in Syria, as well as ending the bloodshed in Nagorno-Karabakh and finding lasting solutions to the disputed issues between Armenia and Azerbaijan'', he said.
Lavrov added that Russia is also actively involved in Afghanistan, Libya, Yemen, the Palestinian-Israeli conflict, the Korean Peninsula and other issues.