Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ 28-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ։
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ և նրա գործադիր կառույցների հետ Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությունն ու ԵԱՀԿ երեք հարթություններում նախագծերի իրականացումը՝ ուղղված համապարփակ և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգի ամրապնդմանը։ Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի համագործակցության ծրագրի (ACP) հետագա զարգացման հեռանկարներին։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ ինքիշխան տարածքի նպատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի և կայուն խաղաղության հաստատման վերաբերյալ՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմի շարունակական սադրիչ գործողությունները, բարձրագույն ղեկավարության հայատյացության ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը խաթարում են այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձնաց անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։ Նա կարևորել է նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ուժի կիրառմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը չի կարող հիմք հանդիսանալ խնդրի լուծման համար: Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հակամարտության համապարփակ ու տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։

Foreign Minister of Armenia Met with the OSCE Secretary General
On December 2, within the framework of the 28th OSCE Ministerial Conference, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with OSCE Secretary General Helga Schmid.
Minister Mirzoyan emphasized the effective cooperation of Armenia with the OSCE and its executive structures, as well as the implementation of projects within the three OSCE dimensions aimed at strengthening the concept of comprehensive and cooperative security. The sides also touched upon the prospects of further development of the Cooperation Program of Armenia (ACP).
Ararat Mirzoyan presented the situation created by the aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia reaffirmed the position of the Armenian side on the de-escalation of the situation and the establishment of lasting peace in the region, meanwhile emphasizing that the continuous provocative actions of the Azerbaijani side, the Armenophobic and warmongering rhetoric of the top the Azerbaijani leadership undermine the efforts in that direction.
Touching upon the humanitarian issues resulting from the 44-day war, Minister Mirzoyan stressed the need for unconditional repatriation of Armenian prisoners of war, hostages and other detainees held in Azerbaijan. He also emphasized the preservation of Armenian historical and cultural heritage in the territories of Artsakh fallen under the Azerbaijani control.
Ararat Mirzoyan underlined that the situation in the Nagorno-Karabakh conflict zone created through the use of force can not be a basis for resolving the issue. The need for a comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was stressed.