Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ 28-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ։
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ և նրա գործադիր կառույցների հետ Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությունն ու ԵԱՀԿ երեք հարթություններում նախագծերի իրականացումը՝ ուղղված համապարփակ և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգի ամրապնդմանը։ Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի համագործակցության ծրագրի (ACP) հետագա զարգացման հեռանկարներին։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ ինքիշխան տարածքի նպատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի և կայուն խաղաղության հաստատման վերաբերյալ՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմի շարունակական սադրիչ գործողությունները, բարձրագույն ղեկավարության հայատյացության ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը խաթարում են այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձնաց անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։ Նա կարևորել է նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ուժի կիրառմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը չի կարող հիմք հանդիսանալ խնդրի լուծման համար: Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հակամարտության համապարփակ ու տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։

Мирзоян встретился с генсеком ОБСЕ
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян обсудил с генсеком ОБСЕ Хельгой Марией Шмидт ситуацию, сложившуюся в результате вторжения ВС Азербайджана на суверенную территорию страны.
Как сообщает Sputnik Армения, ссылаясь на пресс-службу внешнеполитического ведомства, Мирзоян и Шмидт обсудили в Стокгольме вопросы сотрудничества Армении и ОБСЕ.
Мирзоян вновь отметил, что позиция армянской стороны по деэскалации ситуации в регионе и установлению прочного мира неизменна. В то же время глава МИД подчеркнул, что продолжающиеся провокационные действия азербайджанской стороны, антиармянская и воинственная риторика властей Баку подрывают усилия, направленные на установление мира.
Мирзоян подчеркнул необходимость безоговорочного возвращения армянских военнопленных, удерживаемых Азербайджаном лиц, а также важность сохранения армянского культурно-исторического наследия Карабаха на территориях, которые перешли под контроль Азербайджана.
Глава армянского внешнеполитического ведомства отметил, что нынешняя ситуация в зоне нагорно-карабахского конфликта, где применяется сила, не может быть основой решения вопроса. Стороны подчеркнули необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем мирных переговоров в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.