Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխթար Թլեուբերդիի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ նախարարական 28-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխթար Թլեուբերդիի հետ։
Հայաստանի ու Ղազախստանի արտգործնախարարներն ընդգծել են փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված հայ–ղազախական հարաբերությունների զարգացման նշանակությունը և վերահաստատել քաղաքական երխոսությունն առավել խորացնելու շահագրգռվածությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ ինտեգրացիոն միավորումների ու միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում։ Այդ համատեքստում կարևորվել է բարձր մակարդակով փոխայցելությունների, ԱԳՆ-ների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը։
Երկու երկրների առևտրատնեսական համագործակցության խթանման համատեքստում նախարարներ Միրզոյանն ու Թլեուբերդին կարևորել են Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը։ Ընդգծվել է նաև ուղիղ չվերթների վերականգնման դերակատարությունը։
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել կրթական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության օրակարգին։
Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգային հարցերի շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳ նախարարները ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարության միջև 2022-2023թթ. համագործակցության միջոցառումների ծրագրիրը։

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Казахстана
2 декабря в рамках 28-й Министерской конференции ОБСЕ министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Казахстана Мухтаром Тлеуберди.
Министры иностранных дел Армении и Казахстана подчеркнули важность развития двусторонних отношений, основанных на взаимном уважении и доверии, и подтвердили заинтересованность в углублении политического диалога  как в двустороннем формате, так и в рамках интеграционных объединений и международных организаций. В этом контексте была отмечена важность проведения взаимных визитов на высоком уровне, а также консультаций между министерствами иностранных дел.
В контексте развития торгово-экономического сотрудничества между двумя странами министры Мирзоян и Тлеуберди отметили деятельность Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Республикой Казахстан. Была подчеркнута также роль возобновления прямых авиарейсов.
Собеседники коснулись повестки сотрудничества в образовательной, культурной и гуманитарной сферах.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной безопасности.
В ходе встречи министры иностранных дел Армении и Казахстана подписали План мероприятий по сотрудничеству между Министерством иностранных дел Республики Армения и Министерством иностранных дел Республики Казахстана на 2022-2023 гг.