Նազարբաևը բացատրել է, թե ինչու Ղազախստանը չի ճանաչել Ղրիմը որպես Ռուսաստանի մաս
Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը պատմել է, թե ինչու 2014 թվականին Ղազախստանը Ղրիմը չի ճանաչել՝ որպես Ռուսաստանի մաս։
«Ղրիմում հանրաքվե եղավ։ Մենք Ղրիմը ռուսական չճանաչեցինք, որովհետև այդ դեպքում ստիպված պիտի լինեինք ճանաչել նաև Հարավային Օսեթիան, Աբխազիան, Կոսովոն։ Կոսովոն էլ էր մեզ խնդրում, որպեսզի ճանաչեինք իրեն»,- ասել է Նազարբաևը՝ ամերիկացի ռեժիսոր Օլիվեր Սթոունին տված իր հարցազրույցի հիման վրա պատրաստված ֆիլմում, որը ցուցադրվել է այսօր, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Միևնույն ժամանակ Նազարբաևը նշել է, որ այդ ժամանակ Ղազախստանը ուկրաինական կողմին էլ չի աջակցել։
«Այդ ամենը եղավ հեղաշրջման հետևանքով, որը տեղի ունեցավ Կիևում։ Սիրում եմ Ուկրաինան, ես այնտեղ սովորել եմ ու ցավում եմ այն ամենի համար, ինչ այնտեղ կատարվում է»,- ասել է Ղազախստանի նախկին նախագահը։

Назарбаев объяснил, почему Казахстан не признал Крым российским
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев рассказал, почему республика в 2014 году не признала Крым российским.
"Был референдум [в Крыму о воссоединении с Россией]. Мы не признали Крым российским, потому что тогда надо было [бы] мне признать [Южную] Осетию, Абхазию, Косово, Косово тоже нас просит, чтобы мы [их] признали", - сказал он в показанном в субботу фильме "Qazaq. History of The Golden Man" ("Казах. История золотого человека"), основанном на его интервью американскому режиссеру Оливеру Стоуну, передает ТАСС
При этом Назарбаев напомнил, что и украинскую сторону Казахстан тогда не поддержал. "Все это возникло за счет переворота, который случился в Киеве. Люблю Украину, я там учился и переживаю за то, что происходит", - указал первый президент республики.