Հաագայի միջազգային դատարանը Հայաստանին պարտավորեցրել է կանխել ադրբեջանցիների դեմ ռասայական ատելության հրահրումը
©ICC-CPI
Հաագայում գտնվող ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանը Հայաստանից պահանջել է միջոցներ ձեռնարկել ադրբեջանցիների դեմ ռասայական ատելության հրահրումը կանխելու համար, ասել է դատարանի նախագահ Ջոան Դոնոհյուն, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Հայաստանը, ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ադրբեջանցիների դեմ ռասայական ատելության հրահրում, այդ թվում՝ իր տարածքում գտնվող կազմակերպությունների և անհատների կողմից», - ասել է դատավորը՝ հրապարակելով Երևանի դեմ Բաքվի հայցի վերաբերյալ որոշումը։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը Ադրբեջանից պահանջել է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել հայերի դեմ ռասայական ատելության հրահրումը կանխելու համար, հայտարարել է դատարանի նախագահ Ջոան Դոնոհյուն։

Международный суд ООН в Гааге обязал Армению предотвратить разжигание расовой ненависти против азербайджанцев
©ICC-CPI
Международный суд ООН в Гааге потребовал от Армении принять меры по предотвращению разжигания расовой ненависти в отношении азербайджанцев, заявила председатель суда Джоан Донохью, передает Aysor.am.
''Армения, в соответствии со своими обязательствами по международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, должна принять все необходимые меры, чтобы предотвратить разжигание и подстрекательство к расовой ненависти, в том числе со стороны организаций и лиц на ее территории, в отношении азербайджанцев'', - сказала судья, оглашая решение по иску Баку в отношении Еревана.
Ранее Международный суд ООН в Гааге постановил, чтоб Азербайджан принял необходимые меры для предотвращения разжигания расовой ненависти в отношении армян, заявила председатель суда Джоан Донохью.