Հայաստանն Ադրբեջանի հետ հաղորդակցության բացումն ու սահմանազատման հարցերը տարբեր է համարում. Մհեր Գրիգորյան
Տարածաշրջանում հաղորդակցության հնարավոր ապաշրջափակումը կապված չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատման ու սահմանագծման հետ: Այդ մասին ТАСС գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, փոխանցում է 1lurer.am-ը:
«Մենք հետևում ենք երեք երկրների ղեկավարների Սոչիի հայտարարությանը, որի համաձայն պայմանավորվել ենք քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ և աշխատել ՌԴ խորհրդատվական աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման (հետագա սահմանագծմամբ) երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ։ Սակայն այդ հարցը որևէ կերպ փոխկապակցված չէ տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդակցությունների հնարավոր բացման հետ» - նշել է Գրիգորյանը։
ՀՀ փոխվարչապետը հավելել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում ստեղծվել է փորձագիտական ենթախումբ, որը զբաղվում է սահմանների բացման դեպքում փոխադրումների ապահովման հարցերի մշակմամբ: Գրիգորյանի խոսքով՝ այդ հարցերի վերջնական կանոնակարգման վերաբերյալ քննարկում դեռևս չի եղել:

Armenia Considers Opening of Communications and Demarcation with Azerbaijan to Be Different Issues: Mher Grigoryan
The possible unblocking of communications in the region is not related to the delimitation and demarcation of borders between Armenia and Azerbaijan. Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan stated this in an interview with TASS on Tuesday, 1lurer.am reports.
“We follow the Sochi statement of the leaders of the three countries, according to which we agreed to take steps to increase the level of stability and security on the Armenian-Azerbaijani border, to work for the creation of a bilateral commission on the delimitation (and further demarcation) of the state border between Armenia and Azerbaijan with Russia’s consultative assistance. The issue is in no way interconnected with the possible opening of transport communications in the region,” he said.
The Deputy Prime Minister of Armenia also added that within the framework of the trilateral working group of the Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan on unblocking transport communications, an expert subgroup has been created, which is engaged in working out the issues of ensuring transportation in case of opening the borders. According to Grigoryan, there has been no discussion of the final regulation of these issues.