Արայիկ Հարությունյանը Մարտունիում մասնակցել է յոթ հրետանավորների հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշարձանի բացման արարողությանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 7-ին այցելել է Մարտունի քաղաք և շրջվարչակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել:
Երկրի ղեկավարը նշել է հիմնական առաջնահերթությունները, որոնք գտնվում են կառավարության օրակարգում: Նա ընդգծել է, որ գալիք տարվա պետական բյուջեի միջոցների ավելացմամբ պայմանավորված կավելանան նաև առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունները:
Անդրադառնալով պետական կառավարման համակարգի՝ պատերազմի օրերին իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարած կամ ոչ պատշաճ կատարած աշխատակիցներին աշխատանքից ազատելու և դատական կարգով հետագայում վերականգնվելու դեպքերին առնչվող դժգոհություններին՝ նախագահը նշել է, որ խնդիրն ունի իրավական և բարոյական կողմեր:
«Արցախն իրավական երկիր է։ Այս տարիների ընթացքում մեր երկրի ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը կայացած ու անկախ դատաիրավական համակարգն է, որի պարագայում մենք հետ քայլ անելու իրավունք չունենք: Մենք համատեղ ջանքերով պետք է պահպանենք մեր պետական բոլոր ինստիտուտների անխոչընդոտ աշխատանքը՝ որպես մեր նորանկախ պետականության գոյության ու հարատևության համոզիչ փաստեր: Ուստի, մեր որդեգրած քաղաքականության համաձայն, մենք որևէ ձևով չենք միջամտելու դատարանի կողմից կայացվող վճիռներին։ Հասկանում և ընդունում ենք նաև խնդրի բարոյական կողմը, կա ձևավորված հանրային պահանջ, պատերազմի օրերին հայրենիքի պաշտպանության գործին մասնակցության չափի ու պաշտոնեական պարտականությունների կատարման պատշաճության վերաբերյալ հանրային օբյեկտիվ գնահատականներ ու ընկալումներ, սոցիալական արդարության վերականգնման նեղ համայնքային, հաճախ զգացմունքային, բայց նաև բարոյական, սովորութային նորմերով խիստ փաստարկված օբյեկտիվ պահանջներ, որոնք պետք է հաշվի առնել, և հավաստիացնում եմ ձեզ, որ քաղաքական իշխանություններն այս ուղղությամբ օրենքի շրջանակում փորձելու են այլ լուծումներ գտնել»,- ասել է նախագահը:Արայիկ Հարությունյանն իր խոսքում ևս մեկ անգամ ընդգծել է արտաքին անվտանգային ապահովման հարցում ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերն Արցախում, նշել, որ զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում փոխլրացման սկզբունքով ուժային կառույցների հնարավորություններն ընդլայնելու ուղղությամբ:
Հանդիպման վերջում նախագահն իր առանձնահատուկ երախտագիտությունն է հայտնել ազատամարտիկ, Մարտունու պատվավոր քաղաքացի և բնակիչ Վարդան Խաչատրյանին` նրան նվիրելով «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենա: Վերջինս, լինելով Արցախյան առաջին պատերազմի զինհաշմանդամ, 2020թ.-ին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի ժամանակ մշտապես եղել է առաջնագծում, հերոսաբար կատարել իրեն վստահված պարտականությունները:
Այցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը նաև մասնակցել է շրջանի յոթ հրետանավորների հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշարձանի բացման արարողությանը: Նա անգնահատելի է համարել հայրենիքի հերոս զավակների նվիրումն ու սխրանքը` նրանց հետմահու շնորհելով «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշան։
Շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էդիկ Ավանեսյանի ուղեկցությամբ երկրի ղեկավարը եղել է նաև Մարտունի քաղաքում կառուցվող բազմաբնակարան թաղամասում, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին:

Президент Арцаха в Мартуни принял участие в церемонии открытия памятника- хачкара, возведенного в память о погибших семи артиллеристах
7 декабря президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил город Мартуни и провел рабочее совещание с участием ответственных лиц районной администрации.
Глава государства отметил основные приоритеты, стоящие на повестке дня правительства. Он подчеркнул, что в связи с увеличением средств госбюджета в следующем году увеличатся также возможности решения существующих проблем.
Касаясь недовольства по поводу случаев увольнения и последующего восстановления в должности решением суда сотрудников системы государственного управления, не исполнявших или исполнявших ненадлежащим образом свои служебные обязанности во время войны, президент отметил, что проблема имеет правовые и моральные аспекты.
«Арцах - правовая страна. Одним из значительных достижений нашей страны за эти годы является состоявшаяся и независимая судебная система, и мы не имеем права понизить планку в этом вопросе. Мы должны совместными усилиями обеспечить бесперебойную работу всех наших государственных институтов, как убедительный факт существования и выживания нашего нового независимого государства. Поэтому, согласно проводимой нами политике, мы не будем вмешиваться в решения суда. Мы понимаем и принимаем моральную сторону проблемы. Есть сформировавшееся общественное требование, объективные общественные оценки и представления о степени участия в деле защиты Родины во время войны и надлежащего выполнения служебных обязанностей, сугубо общинные, зачастую эмоциональные, но моральные, обусловленные принятыми нормами, объективные требования о восстановлении социальной справедливости, которые необходимо принять во внимание. Заверяю вас, политическая власть в рамках закона попытается найти другие решения в этом направлении», - сказал президент.
В своем выступлении Араик Арутюнян еще раз подчеркнул роль российской миротворческой миссии в Арцахе в деле обеспечении внешней безопасности, отметив, что параллельно ведутся работы по расширению возможностей силовых структур.
В завершение встречи президент выразил особую благодарность азатамартику, почетному гражданину и жителю Мартуни Вардану Хачатряну, подарив ему автомобиль марки "Нива". Последний, будучи инвалидом Первой Арцахской войны, постоянно находился на передовой линии в ходе войны, развязанной в 2020 году, героически выполняя возложенные на него обязанности.
В ходе визита президент Арутюнян принял также участие в церемонии открытия памятника- хачкара, возведенного в память о семи артиллеристов района. Глава государства высоко оценил самоотверженность и героизм преданных сынов Отечества, посмертно наградив их орденом "Боевой крест" второй степени.
Араик Арутюнян в сопровождении главы районной администрации Эдика Аванесяна посетил также строящийся многоквартирный квартал в городе Мартуни, ознакомился с ходом работ.