Փայլանը հայտարարել է, որ պատրաստ է պատասխանատվություն ստանձնել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման համար
Քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից (ԺԴԿ-HDP) ընտրված հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Թուրքիայի խորհրդարանում մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր շրջափուլի մեկնարկին։
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը՝ նա կարծիք է հայտնել, որ քաղաքական կամքի և ցանկության առկայության դեպքում Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորումը կարող է ավելի արագ տեղի ունենալ, քան ակնկալվում է։
Փայլանը հայտարարել է, որ այդ գործընթացում և՛ Թուրքիայի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի քաղաքական գործիչները պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն։ Շեշտել է, որ ինքը՝ որպես Թուրքիայի պատգամավոր, նույնպես պատրաստ է ստանձնել ցանկացած պատասխանատվություն։
Պատգամավորը խիստ կարևոր և պատմական է որակել երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի և Հայաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունները։ Նա ընդգծել է հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզի վրա աշխատելու կարևորությունը։
Փայլանը նշել է, որ երկու ժողովուրդների և երկու պետությունների միջև առկա նախապաշարմունքները շատ հեշտությամբ կարող են վերանալ, քանի որ երկու ժողովուրդներն ապրել են միասին հարյուրավոր տարիներ։
Նրա գնահատմամբ՝ կարևոր քայլ է այն, որ և՛ Հայաստանի ավիաընկերությունը, և՛ Թուրքիայի ավիաընկերություններն ուղիղ չվերթներ են սկսելու իրականացնել։
«Կարծում եմ, որ դրան պետք է անպայման հետևի տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը։ Դրա համար էլ անհրաժեշտ է, որ անպայման բացվի սահմանը»,-ընդգծել է Փայլանը և հավելել, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ պետք է հաստատվեն, փոխադարձ դեսպանություններ բացվեն և դեսպաններ նշանակվեն։

Пайлан заявил, что готов взять на себя ответственность за нормализацию армяно-турецких отношений
Избранный от прокурдской Народно-демократической партии (НДП-HDP) депутат законодательного органа Турции Каро Пайлан заявил на пресс-конференции в парламенте о начале нового раунда нормализации армяно-турецких отношений, передает armradio.am, ссылаясь на Ermenihaber.
Он выразил мнение, что при наличии политической воли и желании нормализация турецко-армянских отношений может произойти быстрее, чем ожидалось.
По его словам, политики Турции, Армении и Азербайджана должны взять на себя ответственность в этом процессе, подчеркнув, что как турецкий депутат также готов взять на себя любую ответственность.
Депутат назвал историческими заявления министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу и МИД Армении о нормализации отношений между двумя странами, подчеркнув важность работы над дорожной картой.
Пайлан отметил, что существующие предрассудки между двумя народами ''между двумя государствами'' легко устранить, поскольку два народа живут вместе на протяжении сотен лет, назвав важным шагом то, что и армянская авиакомпания, и турецкие авиакомпании открывают прямые рейсы.
''Считаю, что за этим обязательно должно идти развитие экономических отношений. Вот почему необходимо обязательно открыть границу'', — подчеркнул Пайлан, добавив, что еще должно быть сделано в этом направлении.