ԼՂ կարգավիճակի հարցը բաց է մնում. ՄԽ նախկին համանախագահ
Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև ուղիղ կապի ապահովումն առաջնային խնդիր է, անկախ կողմերի հանդիպման ձեւաչափից։ Համոզված է ամերիկացի պաշտոնաթող դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը:
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն առաջնային է, այն պատերազմով չի կարելի փակված համարել և առանց կարգավորման անհնար է խոսել ամուր կայունության մասին»,- «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում հայրարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ի նախկին համանախագահ, պաշտոնաթող դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը:
Նրա խոսքով, կողմերն այժմ փոքր քայլերով փորձում են փոխվստահություն հաստատել. այս համատեքստում կարելի է դիտարկել վերջերս Ադրբեջանից Հայաստան ռազմագերիների վերադարձը, իսկ Հայաստանի կողմից` ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցումը:
«Ղարաբաղյան խնդրի առավել կարևոր հարցը սակայն Ղարաբաղի կարգավիճակն է, և, կարծում եմ, ՄԽ համանախագահողները շարունակում են այս հարցի կարգավորման ուղղությամբ կարևոր դեր խաղալ: Գիտեմ, որ Ռուսաստանն իր ձեռքն է վերցրել բազմաթիվ հարցեր, սակայն, հավատացած եմ, որ համանախագահողները, ԵԱՀԿ-ն և Միացյալ Նահանգները պետք է ակտիվանան և առաջ մղեն այս համընդհանուր խնդրի կարգավորումը մեկընդմիշտ: Միայն այս դեպքում մենք տարածաշրջանում կայունության կհասնենք»,- ասել է նա։
Ուորլիքի խոսքով, միջազգային հանրությունը պետք է հետ քայլ կատարի՝ փորձելով կարգավորել Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը Մինսկի խմբի օգնությամբ, չպետք է կարծել, որ ղարաբաղյան հարցն այլևս լուծված է պատերազմով:

Вопрос статуса Нагорного Карабаха остается открытым: Джеймс Уорлик
Обеспечение прямой связи между лидерами Армении и Азербайджана является приоритетом вне зависимости от формата встречи сторон, убежден бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США, посол в отставке Джеймс Уорлик, передает Panorama.am.
"Вопрос статуса Карабаха является приоритетным. Его нельзя считать закрытым из-за войны, поскольку без окончательного урегулирования данного вопроса говорить о какой-либо прочной стабильности невозможно", – заявил Джеймс Уорлик в интервью "Голосу Америки".
По его словам, стороны сегодня небольшими шагами пытаются установить взаимное доверие, в этом контексте можно рассматривать недавнее возвращение военнопленных из Азербайджана в Армению, а со стороны Армении – передачу карт минных полей Азербайджану.
"Однако наиболее важным вопросом в контексте карабахской проблемы является статус Карабаха. И я думаю, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ продолжают играть важную роль в направлении решения данного вопроса.
Я знаю, что Россия сконцентрировала в своих руках многие вопросы, однако я убежден, что сопредседатели, ОБСЕ и США должны активизироваться и добиться продвижения решения этой глобальной проблемы раз и на всегда. Только в этом случае мы добьемся стабильности в регионе", – подчеркнул бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ.
По словам Уорлика, международное сообщество должно сделать шаг назад, пытаясь решить вопрос статуса Карабаха с помощью Минской группы, не следует думать, что карабахский конфликт урегулирован в результате войны.