ՀՀ ԿԲ-ն նվազեցրել է տնտեսական աճի կանխատեսումը
ՀՀ կենտրոնական բանկը վերանայել է տնտեսական աճի կանխատեսումը, 2022-ի համար կանխատեսվում է 1.6 տոկոս տնտեսական աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն իր ասուլիսում:
«Տնտեսական աճի հետ կապված կանխատեսումները նախկին 5.3 տոկոսի փոխարեն իջեցվել են մինչև 1.6 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
ԿԲ-ից նշում են, որ Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա կարտահայտվի տնտեսական աճի տեմպերի զգալի դանդաղմամբ:
Կանխատեսվող ցուցանիշի իջեցումը հիմնականում պայմանավորված է արդյունաբերության ճյուղում որոշակի նվազեցմամբ: «Մենք կանխատեսում էինք, որ արդյունաբերության ճյուղը պետք է 2022-ին աճեր 1.6 տոկոս, այնինչ նոր զարգացումների ներքո, երբ տեսնում ենք, որ կան որոշակի խնդիրներ հանքարդյունաբերությունում, մշակող արդյունաբերությունում, արդյունաբերության ճյուղի -4.7 տոկոս ցուցանիշ է դրված»,-ասաց Գալստյանը:
Որոշակի նվազում կա նաև շինարարության ճյուղում. Նախկինում կանխատեսած 16.8 տոկոսի փոխարեն ԿԲ-ն կանխատեսում է 7 տոկոս աճ : Ծառայությունների ճյուղում կանխատեսումը 5.9 տոկոսից իջեցվել է 3.2 տոկոսի:  Միակ ճյուղը, որը որոշակի ավելի դրական զարգացում է ունենալու նախկին կանխատեսումների համաձայն գյուղատնտեսության ճյուղն է:
ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսելիս ԿԲ-ն վերցրել է այն հարկաբյուջետային քաղաքականությունը, որը ենթադրվում էր մինչև շոկը: ՀՆԱ-ի այս կանխատեսման մեջ հարկաբյուջետային քաղաքականության փոփոխություն դեռևս արտացոլված չէ:

The Central Bank of Armenia has revised its forecast for the economic growth of the country for 2022, Armenpress reports.
The Bank now forecasts 1.6% economic growth for the year, President of the CBA Martin Galstyan said at a press conference today.
"The economic growth forecasts have been lowered from the previous 5.3% up to 1.6%", he said.
The Central Bank says the impact of current sanctions against Russia on Armenia’s economy will be reflected by significant slowdown of the economic growth rates.
The decline in forecast is mainly conditioned by certain drop in the field of industry. "We were forecasting that the industry branch must have grown by 1.6 in 2022, however, under these new developments when we see that there are some problems in mining industry, processing industry, the industry branch is set at -4.7%", he said.
There is also a certain decline in construction field, and accordingly the Central Bank is forecasting 7% growth for this branch compared to the previous 16.8% forecast. The forecast for the growth in services has also been lowered from 5.9% to 3.2%. The only sector that will have some positive development based on the previous forecasts is agriculture.
While forecasting the growth in the GDP, the Central Bank took the fiscal policy that was supposed to be before the shock. Change in the fiscal policy is not reflected yet in this forecast of the GDP.