Մեր նպատակը երիտասարդ ֆուտբոլիստների աճին նպաստելն է. Խոակին Կապառոս
Հայաստան-Չեռնոգորիա ընկերական հանդիպմանն ընդառաջ՝ մարտի 23-ին` Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայացավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի և պաշտպան Ստյոպա Մկրտչյանի  նախախաղային մամուլի ասուլիսը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՖՖ-ի պաշտոնական կայքը:
(Հարցեր Ստյոպա Մկրտչյանին)
-Ստյոպա, առաջին անգամ ես հրավիրվել Հայաստանի ազգային հավաքական, կխնդրեմ պատմել քո տպավորությունների և հույզերի մասին:
-Շատ ուրախ եմ, որ հրավիրվել եմ ազգային հավաքական: Դա մանկուց իմ երազանքն է եղել, երբ դեռ նոր էի հաճախում ֆուտբոլի: Սա իմ կյանքի ամենամեծ նպատակներից է եղել՝ խաղալ ու հետո ամրապնդվել հավաքականում, դառնալ կարևոր ֆուտբոլիստ, ու ես գնում եմ դեպի իմ նպատակը: Շատ շնորհակալ եմ, որ վստահել են ինձ:
-Ստյոպաի՞նչ կարծիք ունես Չեռնոգորիայի հավաքականի մասին և ի՞նչ խաղեր ես դիտել:
-Դիտել ենք խաղերը, գիտենք, որ շատ լավ հավաքական է, շատ ուժեղ թիմ է: Գիտենք նրանց ուժեղ ու թույլ կողմերը ու կփորձենք վաղը օգտագործել դա, որպեսզի հաղթենք:
-Ստյոպա, դու այս պահին 3 հավաքականում խաղալու հնարավորություն ունեիր: 3-ն էլ միաժամանակ հանդիպումներ են անցկացնում: Երբ ազգային հավաքականից հրավեր ստացար, քո մտքում տարբեր հակասական էմոցիաներ կայի՞ն: Մ-19-ին կարող էիր օգնել էլիտ-ռաունդում, երիտասարդականին՝ Եվրո 2023-ում, իսկ ազգայինին՝ ընկերական խաղերում:
-Իրականում 3 հավաքականների խաղերն էլ շատ կարևոր էին, քանի որ մինչև 19 և 21 տարեկանների հավաքականներն անցկացնելու են Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի հանդիպումներ: Սա էլ երկրի ազգային հավաքականն է,  գլխավոր հավաքականը: Իրականում անբացատրելի էին իմ զգացողություններն այդ պահին, բայց շատ ուրախ էի, որ հրավիրվել էի ու այդ պահից սկսած մտածում էի ազգային հավաքականի մասին:
(հարցեր Խոակին Կապառոսին)
-Արդյո՞ք առաջիկա մրցակիցները՝ Չեռնոգորիան ու Նորվեգիան, ընտրվել են՝ հաշվի առնելով մեր մրցակիցներին Ազգերի լիգայում, և ի՞նչ առաջնային նպատակներ պիտի լուծվեն հենց այս ընկերական խաղերի միջոցով:
-Երբ մենք ընտրում էինք մրցակիցներին, հաշվի առանք այն, որ այս հավաքականները իրենց խաղաոճով շատ նման են մեր մրցակիցներին, որոնց կհանդիպենք հունիսին: Մենք պետք է կարողանանք մրցակցել այդպիսի թիմերի դեմ, որոնք առաջին հերթին աչքի են ընկնում շատ ուժեղ ֆիզիկական պատրաստվածությամբ: Այդ թիմերի գրեթե բոլոր ֆուտբոլիստները  հանդես են գալիս Եվրոպայի ուժեղագույն առաջնություններում, և այս 2 ընկերական հանդիպումներում մենք ուզում ենք ստուգել և հասկանալ, թե ինչ կարող ենք անել: Նաև ցանկություն ունենք տեսնելու նոր տղաներին, որովհետև այլ հնարավորություններ շատ չունենք:
-Վարազդատ Հարոյանը բաց է թողել «Կադիս»-ի վերջին հանդիպումները: Նախ ի՞նչ կասեք իր ներկայիս մարզավիճակի մասին: Ինչպես նաև «Կադիս»-ում  մարզչական փոփոխությունից հետո Հարոյանը կորցրել է իր դերը մեկնարկային կազմում, հետաքրքիր է ձեր տեսակետը՝ այս հարցի հետ կապված:
-Պատասխանելով առաջին հարցին՝ Հարոյանը լավ մարզավիճակում է, քանի որ Իսպանիայում ֆուտբոլիստների առջև շատ մեծ պահանջներ են դրվում, ֆուտբոլիստը պարզապես չի կարող թուլանալ: Այնպես որ նա ներկայացավ հավաքական շատ լավ մարզավիճակով:
Ինչ վերաբերում է 2-րդ հարցին, դա մեզանից կախված չէ: Համենայնդեպս, Հարոյանը մոտիվացված է և լավ է մարզվում: Եվ երբ մարզիչը որոշի նրան ընդգրկել հիմնական կազմում, պետք է տեսնի, որ Հարոյանը 100 տոկոսով պատրաստ է:
-Բոլորս էլ գիտենք, որ Արթուր Սերոբյանը լավ ֆուտբոլիստ է, կուզեի իմանալ, թե ո՞ր որակների համար է նա հրավիրվել հավաքական:
-Դուք արդեն պատասխանեցիք այդ հարցին: Նա հրավիրվել է հավաքական՝ շնորհիվ իր տաղանդի, ինչպես և Ստյոպան: Իրականում տարիքը հաշվի չենք առնում, որովհետև եթե ֆուտբոլիստը պատաստ է, նրան հրավիրում ես: Այդ ֆուտբոլիստները պետք է ադապտացվեն այսքան բարձր մակարդակի հանդիպումներին և պահանջներին: Դա մեզ համար շատ նպաստավոր է, քանի որ բացի նրանից, որ երիտասարդ ֆուտբոլիստների ենք ընդգրկում հավաքականի կազմում, դա նաև խթան է ավելի փորձառու ֆուտբոլիստների համար, որ ավելի զգոն լինեն: Եվ բնականաբար մենք տաղանդավոր ֆուտբոլիստների կարիք ունենք:
-Դուք արդեն խոսեցիք երիտասարդ ֆուտբոլիստների մասին, կհստակեցնե՞ք, թե ինչ չափանիշներով եք ընտրել նրանց, ընդհանրապես հայտացուցակը ի՞նչ չափորոշիչներով եք կազմել: Եվ ո՞րն է գլխավոր խնդիրը, որ առաջիկա 2 խաղերին կփորձեք լուծել:
-Մենք հետևում ենք այդ ֆուտբոլիստների ելույթներին մեր ազգային առաջնությունում, օրինակ ԲԿՄԱ-ն, որը VBET Հայաստանի Պրեմիեր Լիգայում է հանդես գալիս: Այդ տղաներն աչքի են ընկնում իրենց թիմերում, և կարծում ենք, որ կարող են ապագայում և նաև մոտ ապագայում օգտակար լինել թիմին:
Ֆեդերացիան ծրագիր է մշակում, որի շրջանակում մենք աշխատում ենք բավականին երիտասարդ ֆուտբոլիստների հետ: Եվ պետք է շնորհակալություն հայտնենք ակումբներին, որոնք մեզ տրամադրում են այդ տաղանդավոր տղաներին, որոնց հետ աշխատում ենք: Մենք այդ բոլոր տղաների հետ անհատական աշխատանք ենք կատարում՝ կապված ֆիզիկական պատրաստվածության հետ, ինչպես նաև սննդակարգի հետ կապված, որովհետև մենք այդ տաղանդավոր տղաների կարիքն ունենք: Այսօր 2 հոգի են ընդգրկվել ազգային հավաքականում, սակայն այն տղաները, որոնց հետ աշխատում ենք, հետագայում, եթե համապատասխան աճ գրանցեն, ապա ևս կընդգրկվեն հավաքականի կազմում: Սա շատ լավ նախագիծ է, որն իրագործվում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի կողմից:
-Հենրիխ Մխիթարյանի՝ կարիերան հավաքականում ավարտելուց հետո, մեր ընտրանին  առաջին հանդիպումն է անցկացնում: Ճիշտ է՝ դուք Մխիթարյանի հրաժեշտի նամակից հետո Ձեր խոսքն ասել եք, բայց ամեն դեպքում մոտավորապես 15 տարի հավաքականում շատ կրիտիկական պահերի, երբ Մխիթարյանը չի եղել, մենք հույս ենք ունեցել, որ նա հաջորդ խաղին կվերադառնա, կուղղվի ինչ-որ բան: Հիմա վստահ կարող ենք ասել, որ նա չի լինի հավաքականում: Կարելի է ասել հայկական ֆուտբոլում նոր փուլ, նոր էջ է սկսվում: Ձեզ համար հավաքականում ինչ-որ բան փոխվու՞մ է:
-Սա Հենոյի անձնական որոշումն է: Մենք բոլորս գիտակցում ենք նրա տաղանդը և հասկանում ենք, թե նա ինչ նշանակություն է ունեցել ազգային հավաքականի համար: Հենոն իր տունը ունի, և դա ֆուտբոլի  ֆեդերացիան է: Նման իրավիճակներ շատ եմ տեսել իմ երկրում, Իսպանիայի հավաքականի պարագայում, որտեղ աշխարհի բազմաթիվ  չեմպիոններ էին հանդես գալիս՝ Պույոլը, Ինյեստան, Չավին: Եկավ մի պահ, երբ այս բոլոր ֆուտբոլիստները պետք է որոշում կայացնեին և հեռանային ազգային հավաքականից:
Բնականաբար, Հենոն հայկական ֆուտբոլի դրոշակակիրն, է և ինձ համար ճոխություն էր նրա հետ աշխատելը: Ի՞նչ ենք անելու առանց Հենոյի: Մենք արդեն փորձ ունենք առանց Մխիթարյանի հանդիպումներ անցկացնելու: Ամենակարևորն այս պարագայում այն է, որ թիմը շարունակի աճ գրանցել և առաջադիմել իր խաղային որակներով:
-Արդեն որոշվա՞ծ է ով է լինելու հավաքականի ավագը Մխիթարյանի հեռանալուց հետո: Ձեր օրոք ամենաշատ նոր ֆուտբոլիստներն են հրավիրվել ազգային հավաքական, մանավանդ երիտասարդների մասին է խոսքը: Արդյո՞ք շարունակվելու է այս պրոցեսը, և արդյո՞ք Դուք գոհ եք բոլոր նորեկներից, որոնք իրենց նորամուտը նշել են հավաքականում:
-Ավագը կարող է լինել Վարազդատ Հարոյանը, Գևորգ Ղազարյանը կամ Արտակ Գրիգորյանը: Շատ գոհ եմ, որ շատ երիտասարդ ֆուտբոլիստների ենք ներգրավում հավաքականի կազմում՝ չմոռանալով նաև վետերաններին: Սա է կյանքը: Մեր նպատակն է նպաստել երիտասարդ ֆուտբոլիստների աճին, որ հետագայում նրանք մրցունակ լինեն միջազգային ասպարեզում:
-Կասկած կա, որ Ադամյանը և Սելարայանը ձևացրել են, որ վնասվածք ունեն:
-Համաձայն չեմ, դա բոլորովին չի համապատասխանում իրականությանը: Երկուսն էլ շատ մեծ ցանկություն ունեին գալու ազգային հավաքական: Նրանց ակումբներից արդեն ստացել ենք համապատասխան վկայությունները, որ նրանք իրոք վնասվածք ունեն: Նրանց հետ էլ ենք զրուցել, նրանց բժիշկների հետ էլ: Ցանկանում եմ, որ հնարավորինս շուտ վերականգնվեն: Շատ կուզեի, որ արդեն մյուս մրցափուլում սկսեին խաղալ:
Դուք բոլորդ ճանաչում եք Սարգիս Ադամյանին, նա շատ նվիրված է ազգային հավաքականին և շատ ջերմ հարաբերություններ ունի թիմակիցների հետ: Լուկասը ևս նվիրված է և շատ մեծ ցանկություն և խանդավառութուն ունի հետագայում խաղալու հավաքականի կազմում:

"Наша цель - способствовать росту молодых футболистов": Хоакин Капаррос
В преддверии товарищеского поединка Армения - Черногория в зале пресс-конференций стадиона "Республиканский" имени Вазгена Саргсяна состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера национальной сборной Армении Хоакина Капарроса и защитника команды Степы Мкртчяна. Об этом сообщает пресс-служба ФФА.
(Вопросы Степе Мкртчяну)
- Степа, тебя впервые пригласили в национальную сборную Армении. Поделись, пожалуйста, своими впечатлениями и эмоциями.
- Я очень рад, что меня пригласили в национальную сборную. Это было моей мечтой с детства, когда я только начал играть в футбол. Это была одна из самых больших целей в моей жизни — играть, а потом и закрепиться в сборной, стать важным игроком, и я иду к своей цели. Большое спасибо, что поверили в меня.
- Степа, что ты думаешь о сборной Черногории? Какие игры с участием этой команды ты смотрел?
- Мы смотрели игры, знаем, что это очень хорошая и сильная команда. Знаем их сильные и слабые стороны и постараемся использовать это завтра.
- Степа, в данный конкретный момент у тебя была возможность играть в трех разных наших сборных. Все три дружины проведут свои игры в одно и то же время. Когда получил вызов из национальной сборной, испытывал ли ты противоречивые эмоции? Ведь ты мог помочь сборной (до 19 лет) в элит-раунде, молодежной сборной в матче Евро-2023 и первой сборной в товарищеских играх.
- На самом деле все три игры являются очень важными, так как сборные (до 19 и 21 лет) проведут отборочные игры чемпионата Европы. На тот момент мои эмоции и впрямь были необъяснимыми, но я был очень рад приглашению и с тех пор думал о национальной сборной.
(вопросы Хоакину Капарросу)
- Предстоящие соперники - Черногория и Норвегия - были выбраны с учетом игровых характеристик наших соперников в Лиге Наций? Какие первоочередные задачи предстоит решить в этих товарищеских матчах?
- Когда мы выбирали соперников, мы учитывали, что эти команды очень похожи по стилю игры на наших соперников, с которыми мы встретимся в июне. Мы должны быть в состоянии конкурировать с такими командами, которые в первую очередь выделяются сильной физической подготовкой. Почти все игроки этих сборных выступают в сильнейших европейских чемпионатах. В этих двух товарищеских матчах мы хотим проверить и понять, на что мы способны. Также хотим увидеть в деле новичков, потому что в будущем таких возможностей будет не так много.
- Вараздат Ароян пропустил последние матчи "Кадиса". В какой он форме находится сейчас? Ароян потерял место в основном составе после смены тренера в "Кадисе". Интересна Ваша точка зрения на этот счет.
- Ароян находится в хорошей форме, так как в Испании к футболистам предъявляются большие требования. Футболист не может взять и просто так расслабиться. Так что, он приехал в сборную, находясь в очень хорошей форме.
Что касается потери Арояном места в основе, то мы ничего поделать не можем. В любом случае, Ароян мотивирован и хорошо тренируется. И когда тренер решит включить его в основной состав, он должен увидеть, что Ароян готов на все 100%.
- Все мы знаем, что Артур Серобян хороший футболист. Хотелось бы узнать, за какие игровые качества он приглашен в сборную?
- Вы уже ответили на этот вопрос. Он приглашен в сборную благодаря своему таланту, как и Степа. На самом деле мы не смотрим на возраст. Если футболист готов, он приглашается. Эти игроки должны адаптироваться к матчам и требованиям такого высокого уровня. Для нас это очень выгодно, потому что помимо включения в сборную молодых игроков, это еще и стимул для более опытных игроков быть более бдительными. И, естественно, мы нуждаемся в талантливых игроках.
- Вы уже говорили о молодых футболистах: уточните, по каким критериям Вы их отбирали, и вообще, по каким критериям Вы составляли список приглашенных? И какова основная задача, которую Вы попытаетесь решить в следующих двух играх?
- Мы следим за выступлениями этих игроков в матчах нашего национального первенства. Например, ЦСКА, который выступает в Вбет армянской премьер-лиге. Эти ребята выделяются в своих командах. Считаем, что они могут быть полезны сборной в будущем и даже в обозримом будущем.
Федерация разрабатывает программу, в рамках которой мы работаем с достаточно молодыми игроками. И мы должны благодарить клубы, которые предоставляют нам талантливых ребят, с которыми мы проводим работу. Мы индивидуально работаем со всеми этими ребятами как в плане физической подготовки, так и в плане правильного питания. Нам нужны эти талантливые ребята. На сегодняшний день в сборную включены два игрока, но ребята, с которыми мы работаем, будут включены в сборную в будущем, если они зафиксируют соответствующий рост. Это очень хороший проект, реализуемый Федерацией футбола Армении.
- После завершения карьеры в сборной Генриха Мхитаряна наша национальная дружина проведет свой первый матч. Вы уже высказывались на сей счет после того, как последовало прощальное письмо Мхитаряна. Можно ли сказать, что в армянском футболе начинается новый этап? Для Вас лично в национальной сборной что-что меняется?
- Это личное решение Генриха. Мы все осознаем его талант, понимаем, что он значил для сборной. У Генриха есть свой дом, и это футбольная федерация. Неоднократно был свидетелем подобных ситуаций в своей стране, а именно в сборной Испании, где выступало много чемпионов мира: Пуйоль, Иньеста, Хави. Настал момент, когда все эти игроки должны были принять решение уйти из сборной.
Естественно, Генрих является знаменосцем армянского футбола, работать с ним для меня было роскошью. Что мы будем делать без него? У нас уже есть опыт проведения матчей без Мхитаряна. Самое главное, чтобы команда продолжала расти и улучшала свои игровые качества.
- Уже решено, кто будет капитаном сборной после ухода Мхитаряна? За время Вашего пребывания в сборной было приглашено наибольшее число новых игроков, особенно молодых. Будет ли этот процесс продолжаться? И довольны ли Вы всеми новичками, отметившими свой дебют в первой сборной?
- Капитаном может быть Вараздат Ароян, Геворг Казарян или Артак Григорян. Меня радует, что мы включаем в обойму много молодых игроков, при этом не забывая про опытных. Такова жизнь. Наша цель — способствовать росту молодых игроков, чтобы в будущем они могли быть конкурентоспособными на международной арене.
- Есть подозрение, что Адамян и Селараян симулируют свои травмы.
- Не согласен, это совершенно не соответствует действительности. У обоих было огромное желание приехать в сборную. Мы уже получили соответствующие доказательства от их клубов, что они действительно травмированы. Мы разговаривали с ними и их врачами. Желаю, чтобы они восстановились как можно скорее. Я бы очень хотел, чтобы они начали играть уже в последующих играх.
Вы все знаете Саргиса Адамяна. Он очень предан сборной. К тому же, у него очень теплые отношения с партнерами по команде. Лукас также предан и у него огромное желание помочь нашей команде.