ՌԴ-ն անվճար գազ չի մատակարարի. Պեսկովը՝ երկրների կողմից ռուբլով վճարելուց հրաժարվելու մասին
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի համար գազի վճարումները ռուսական ռուբլով իրականացնելու մասին պետության ղեկավարի որոշումը, նշել է, որ դա բարդ գործընթաց է, ուստի ներկայում մշակվում են կառավարության, Կենտրոնական բանկի և «Գազպրոմ»-ի միջև բոլոր եղանակավորությունները:
Եվրոպացի գործընկերների կողմից գազի համար ռուբլով վճարելուց հնարավոր հրաժարումի մասին հարցին ի պատասխան Պեսկովն ասել է, որ Մոսկվան խնդիրները կլուծի ըստ հերթականության, բայց գազն անվճար չի մատակարարի, գրում է gazeta.ru-ն։
Մարտի 28-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է կառավարությանը, Ռուսաստանի բանկին և «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ին մինչև մարտի 31-ը միջոցներ ձեռնարկել անբարյացակամ երկրների հետ գազի համար վճարումները ռուբլով ստանալու համար։

Песков прокомментировал запуск процесса перевода в рубли расчетов за российский газ
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя решение главы государства о переводе расчетов за газ в российские рубли для США и ЕС, отметил, что это сложный процесс и что в настоящее время прорабатываются все модальности между правительством, ЦБ и "Газпромом", передает Газета.
На вопрос о возможном отказе европейских партнеров от оплаты газа в рублях Песков ответил, что Москва будет решать вопросы по мере их поступления, однако поставлять газ бесплатно не станет.
28 марта президент России Владимир Путин поручил правительству, Банку России и ПАО "Газпром" реализовать меры по переводу на рубли расчетов за газ с недружественными странами до 31 марта.
Ряд стран заявили, что для них оплачивать российский газ в рублях не проблема, в частности Молдавия и Болгария. Другие, к примеру Австрия и Германия, выступили против, ссылаясь на условия действующих контрактов.