ՕՊԵԿ+-ը համաձայնել է կրճատել նավթի արդյունահանումը 2024 թվականին
Աշխարհի խոշորագույն նավթարդյունահանողների երկօրյա հանդիպումը ավարտվել է անցյալ շաբաթավերջին Վիեննայում։ Շաբաթ օրը կայացել է Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) նիստը, իսկ կիրակի ՕՊԵԿ+ դաշինքի մասնակից երկրները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, որոշել են նավթի արդյունահանման հետագա պլանը։ Արդյունքում, ՕՊԵԿ+-ը որոշել է արտադրության պարամետրերը մինչև 2024 թվականի վերջը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
2022 թվականի հոկտեմբերին Վիեննայում կայացած վերջին դեմառդեմ հանդիպման ժամանակ ՕՊԵԿ+-ի երկրները պայմանավորվել են կրճատել արդյունահանումը օրական 2 միլիոն բարելով (բ/օր) մինչև 2023 թվականի վերջը։ Ի հավելումն այս սահմանափակումների, ՕՊԵԿ+-ի որոշ երկրներ ապրիլին հայտարարեցին նավթի արդյունահանման կամավոր կրճատման մասին մայիսից մինչև տարեվերջ՝ ընդհանուր առմամբ մոտ 1,66 մլն բար/օր՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի մասնաբաժինը, որը դեռ մարտից սկսել է արդյունահանումը կրճատել 500 հազար բ/օր:
Դաշինքի երկրներն այս որոշումը համարել են կանխարգելիչ միջոց՝ շուկայի կայունությունը պահպանելու համար։

ОПЕК+ договорились о сокращении добычи нефти в 2024 году
ТАСС Екатерина Чабан, Алексей Большов/. Двухдневная встреча крупнейших производителей нефти в мире завершилась в минувшие выходные в Вене. В субботу состоялось заседание Организации стран - экспортеров нефти (ОПЕК), а в воскресенье дальнейший план по добыче нефти определяли страны - участницы альянса ОПЕК+, куда входит в том числе и Россия. В итоге ОПЕК+ определили параметры добычи сразу до конца 2024 года, передает ТАСС.
На последней очной встрече в Вене в октябре 2022 года страны ОПЕК+ договорились о сокращении производства на 2 млн баррелей в сутки (б/с) вплоть до конца 2023 года. В дополнение к этим ограничениям некоторые страны ОПЕК+ объявили в апреле о добровольном снижении добычи нефти с мая и до конца года в общем объеме около 1,66 млн б/ с с учетом доли России, которая начала сокращать производство на 500 тыс. б/с еще с марта. Это решение страны альянса назвали превентивной мерой для поддержания стабильности рынка.