Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Ապրիլի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի կազմակերպած հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառման շրջանակում խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին` Ալեն Սիմոնյանը մասնավորապես ասել է, որ մեր երկրները, պահպանելով դրանց դարավոր ավանդական բարեկամական բնույթը, այսօր էլ զարգանում են ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական ուղղություններով, այլև մշակույթի ու արվեստի ոլորտներում:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն էլ նշել է, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում բարեկամական հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում մեծ և կարևոր դրական փոփոխություններ կան: Միջոցառմանը հնչել են հայ և ռուս հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, ցուցադրվել են արխիվային բացառիկ փաստաթղթեր, հոդվածներ և հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների պատմությանն առնչվող տարբեր հիշարժան լուսանկարներ Հայաստանի ազգային արխիվի, հայկական «Արմենպրես» և ռուսական «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունների արխիվից:

Armenian-Russian Ties Develop Also in Arts and Culture Spheres – Speaker of Parliament Alen Simonyan
Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan attended the event organized by the Moscow House Cultural-Business Center in Yerevan on the occasion of the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia.
The Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin was also in attendance. He said that over the course of the last 30 years there are big and important positive changes in all sectors of the friendly relations.
Works of Armenian and Russian composers were played.
The event featured screening of excusive archive documents and articles, as well as various photographs relating to the history of diplomatic relations between Armenia and Russia from the archives of the ARMENPRESS State News Agency of Armenia and the TASS State News Agency of Russia.