Մեծ անցյալի հիշողությունը պարտավորեցնում է ամրապնդել մեր ժառանգած բարեկամական կապերը և համակողմանիորեն զարգացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները. Փաշինյանի ուղերձը՝ Պուտինին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինին՝ Հաղթանակի 77-րդ տարեդարձի առթիվ։
Վլադիմիր Պուտինին ուղղված շնորհավորական ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի տարեդարձի կապակցությամբ:
Այսօր մենք անսահման երախտագիտության զգացումով հիշում ենք բոլոր նրանց, ով վճռական ներդրում է ունեցել խաղաղության հասնելու գործում, պատվում ենք մեր թանկագին վետերաններին և թիկունքի աշխատանքի երախտավորներին։ Նրանց հերոսությունն ու անօրինակ սխրանքը հավերժ կմնան մեր սրտերում։
Մեծ անցյալի հիշողությունը պարտավորեցնում է ամրապնդել մեր ժառանգած բարեկամական կապերը և համակողմանիորեն զարգացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ ի շահ մեր երկրների ժողովուրդների։
Մայիսի 9-ի առթիվ ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարներ՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովին, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին, Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևին, ինչպես նաև Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին, Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևին:

Pashinyan Sends Congratulatory Message to the President of the Russian Federation
Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to the President of the Russian Federation Vladimir Putin and the Prime Minister of the Russian Federation Mikhail Mishustin on the occasion of the 77th anniversary of the Victory.
The congratulatory message addressed to Vladimir Putin runs as follows,
''Dear Vladimir Vladimirovich,
I cordially congratulate you on the anniversary of the victory in the Great Patriotic War.
Today we remember with boundless gratitude all those who have made a decisive contribution to peace, we honor our dear veterans and the homefront workers. Their heroism and unparalleled feat will remain in our hearts forever.
The memory of the great past obliges us to strengthen our inherited friendly ties, to comprehensively develop the Armenian-Russian relations for the benefit of the peoples of our countries.
On this memorable day let me wish you and the people of Russia good health, peace and prosperity.''
On the occasion of May 9, the Prime Minister of the Republic of Armenia sent congratulatory messages to the leaders of the CIS member states - President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedow, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as well as the first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, Deputy Chairman of the Security Council of Russia Dmitry Medvedev.