ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը մասնակցել է ԱԼԳ երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի հանդիպմանը
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը մայիսի 10-ին մասնակցել է Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի հերթական աշխատանքային հանդիպմանը, որն անցկացվել է հեռավար: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համագործակցության հեռանկարներին և գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Քեթևան Կվինիկաձեն, Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Թամարա Գեորգիտան, Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի աշխատակազմի ղեկավար Վյաչեսլավ Շտուչնին, ինչպես նաև խորհրդարանների այլ և Գերմանական միջազգային համագործակցության ծրագրի (GIZ) տարածաշրջանի երկրների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում Վահան Նարիբեկյանը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաև աշխատակազմի սահմանած առաջնահերթությունները, մարտահրավերները և կարևորել աշխատակազմերի կարողությունների շարունակական զարգացման ծրագրերն ու փորձի փոխանակումը, մասնավորապես, տեղեկատվական-վերլուծական հմտությունների զարգացման հարցերում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմը պատրաստ է համագործակցության և իր ռեսուրսների շրջանակում կաջակցի անդամ պետությունների միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացմանը և զարգացմանը:
Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցը ստեղծվել է 2018 թ. Թբիլիսիի հուշագրով: Ցանցի նպատակն Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի կարողությունների զարգացումն ու մարդկային ռեսուրսի հզորացումն է: 2019-2020 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնել էր Արևելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի նախագահությունը:

В.Нарибекян – на очередной рабочей встрече Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства
10 мая руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА В.Нарибекян принял участие в очередной рабочей дистанционной встрече Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства. Обсужден ряд вопросов, касающихся перспектив сотрудничества между парламентами стран Восточного партнерства и развития партнерских отношений.
Во встрече приняли участие генеральный секретарь парламента Грузии К.Квиникадзе, генеральный секретарь парламента Республики Молдова Т.Георгита, руководитель Аппарата Верховной Рады Украины В.Штучный, представители других парламентов региона, а также Германской программы международного сотрудничества (GIZ).
В.Нарибекян представил работу и приоритеты Аппарата НС, существующие вызовы, подчеркнул важность программы последовательного развития кадрового потенциала и обмена опытом, в частности, в развитии информационно-аналитических навыков.
Руководитель-генеральный секретарь подчеркнул, что структура готова к сотрудничеству и в пределах своих возможностей будет всемерно содействовать углублению и развитию межпарламентских связей государств-членов.
Сеть генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства была создана Тбилисским меморандумом в 2018 г. Цель – развитие потенциала и укрепление человеческого ресурса аппаратов парламентов стран Восточного партнерства. В 2019-2020 гг. в Сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства председательствовала Республика Армения.