Ճապոնիան ևս 300 մլն դոլար կտրամադրի Ուկրաինային
Ճապոնիայի կառավարությունը որոշել է ևս 300 միլիոն դոլար ֆինանսական օգնություն հատկացնել Ուկրաինային հումանիտար կարիքների համար։ Այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան, հայտնում է NHK հեռուստաալիքը։
«Այսօր մենք 300 միլիոն դոլարի ֆինանսական աջակցություն ենք հատկացրել Ուկրաինային։ Որոշվել էր կրկնապատկել այդ գումարը և հասցնել 600 միլիոն դոլարի»,- ասել է Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարը։
Կիշիդան նշել է, որ Ճապոնիան, որպես G7-ի անդամ, օգնում է Ուկրաինային։ Նա նաև ասել է, որ ուկրաինական կողմին աջակցելու քայլերը քննարկվելու է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ առաջիկա հանդիպման ժամանակ, որը հաջորդ շաբաթ կայցելի Ճապոնիա:

Japan will provide an additional $300 million in financial assistance to Ukraine, Prime Minister Fumio Kishida said Thursday, as the country faces an economic crisis due to Russia's invasion, Mainichi.jp reports.
"We have received calls for short-term funds support from the Ukrainian side as the fiscal situation has deteriorated due to Russia's invasion," Kishida told reporters in Tokyo.
"As a member of the Group of Seven and a member of the international community, Japan should respond to such needs," he added.
Kishida said in April that Japan would increase yen loans to Ukraine to $300 million. His pledge to provide additional financial help will bring the total to $600 million.