Ճապոնիան ևս 300 մլն դոլար կտրամադրի Ուկրաինային
Ճապոնիայի կառավարությունը որոշել է ևս 300 միլիոն դոլար ֆինանսական օգնություն հատկացնել Ուկրաինային հումանիտար կարիքների համար։ Այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան, հայտնում է NHK հեռուստաալիքը։
«Այսօր մենք 300 միլիոն դոլարի ֆինանսական աջակցություն ենք հատկացրել Ուկրաինային։ Որոշվել էր կրկնապատկել այդ գումարը և հասցնել 600 միլիոն դոլարի»,- ասել է Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարը։
Կիշիդան նշել է, որ Ճապոնիան, որպես G7-ի անդամ, օգնում է Ուկրաինային։ Նա նաև ասել է, որ ուկրաինական կողմին աջակցելու քայլերը քննարկվելու է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ առաջիկա հանդիպման ժամանակ, որը հաջորդ շաբաթ կայցելի Ճապոնիա:

Япония направит еще $300 млн финансовой помощи Украине
Правительство Японии приняло решение выделить Украине еще $300 млн финансовой помощи на гуманитарные нужды. Об этом сообщил премьер-министр Японии Фумио Кисида, передает телеканал NHK, сообщает РБК.
''К настоящему моменту мы выделили Украине $300 млн финансовой поддержки. Было принято решение удвоить эту сумму и довести до $600 млн'', - сказал глава правительства Японии.
Кисида отметил, что Япония как член G7 помогает Украине. Он также заявил, что подробно изложит шаги по поддержке украинской стороны в ходе предстоящей встречи с президентом США Джо Байденом, который на следующей неделе посетит Японию, а также в ходе саммита Четырехстороннего диалога по безопасности (Quad) с участием лидеров Японии, Соединенных Штатов, Австралии и Индии, который также пройдет в Токио.