Freedom House-ի համար կարևոր է թե՛ Հայաստանը և թե՛ տարածաշրջանը. Մարկ Բեհրենդտ
Freedom House-ի հետ համագործակցությունը շատ կարևոր է Հայաստանի համար: Վերջին տարիներին նկատելի է կազմակերպության աճող դերը թե՛ Հայաստանում և թե՛ տարածաշրջանում. ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի ու եվրասիական ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 19-ին, որին մասնակցել է նաև Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը:
Սարգիս Խանդանյանի խոսքով՝ Freedom House-ի կողմից իրականացվող ծրագրերը բավականին արդյունավետ են: Նա նշել է, որ Հայաստանը հետևում է կազմակերպության բոլոր զեկույցներին՝ ընդգծելով, որ դրանք, ինչպես նաև մյուս միջազգային իրավապաշտպան կառույցների զեկույցները, ուղենիշային են Հայաստանի համար:
Թագուհի Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել իրավապաշտպան կազմակերպությանը վերջին շրջանում կազմակերպած խոսքի ազատությանն առնչվող արդյունավետ քննարկումների համար: Նրա խոսքով՝ գործադիրի և օրենսդիրի ծրագրերում է ունենալ մեդիային վերաբերող օրենսդրության բարեփոխումների ռազմավարության ամբողջական հայեցակարգ: Պատգամավորը մանրամասն ներկայացրել է 2020 թ. ընդունված «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքը, ինչպես նաև «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները: Նա նաև անդրադարձել է ոլորտում առկա խնդիրներին:
Մարկ Բեհրենդտը նշել է, որ բազմաթիվ անգամներ է եղել Հայաստանում և լավ է ճանաչում Հայաստանը: Անդրադառնալով աշխարհաքաղաքական վերջին իրադարձություններին՝ նա նշել է, որ ամբողջ աշխարհում բավականին դժվարին ժամանակներ են: Մարկ Բեհրենդտի խոսքով՝ Freedom House-ը կշարունակի աշխատել՝ ստեղծելով համագործակցության նոր հնարավորություններ, ինչպես նաև կաջակցի նոր գաղափարների իրագործմանը: Կազմակերպության համար կարևոր է թե՛ Հայաստանը և թե՛ տարածաշրջանը:

И Армения, и регион важны для организации: Freedom House
''Сотрудничество с Freedom House очень важно для Армении. В последние годы заметна возрастающая роль организации как в РА, так и в регионе'', - отметил депутат фракции ''Гражданский договор'' С.Ханданян в ходе встречи с директором европейских и евразийских программ международной правозащитной организации Freedom House Марком Берендтом.
Встреча состоялась 19 мая с участием заместителя председателя Постоянной комиссии НС по вопросам   науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Т.Казарян.
По С.Ханданяну, реализуемые Freedom House программы достаточно эффективны. Он отметил, что Армения следит за всеми докладами организации, подчеркнув, что они, как и отчеты других международных правозащитных организаций, являются ориентирами для Армении.
Т.Казарян, поблагодарив правозащитную организацию за недавние эффективные дискуссии о свободе слова, отметила, что в программах исполнительной и законодательной власти разработка комплексной стратегической концепции законодательных реформ медиа. Депутат подробно представила принятый в 2020 г. закон ''Об аудиовизуальных медиа'', а также поправки к закону ''О массовой информации'', а также коснулась существующих в сфере проблем.
Марк Берендт заметил, что неоднократно бывал в Армении и хорошо знает страну. Касаясь недавних геополитических событий, он подчеркнул, что хотя сейчас во всем мире довольно сложные времена, Freedom House продолжит работу, создавая новые возможности для сотрудничества и содействия проведению новых идей. ''И Армения, и регион важны для организации'', - заключил он.