Ադրբեջանը արգելափակել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի կայքը՝ Ղարաբաղի հայտարարությունները «տարածելու» համար
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը հայտարարել է, որ ռուսական պետական լրատվական գործակալությունը «տարածում է» Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հայտարարությունները։ Պատճառը Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի խոսքերի հրապարակումն է եղել։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան ասել է, որ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի նյութերը «հակասում են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամության, անվտանգության և ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագրի և Դաշնակիցների փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթներին»։
«Ռուսական պետական լրատվական գործակալության կողմից զրպարտչական բնույթի տեղեկատվության տարածումը, որը հակադրվում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և անջատողական միտումներ է քարոզում, չի համապատասխանում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների ոգուն և, հետևաբար, լուրջ ափսոսանք է առաջացնում»,- ասել է Աբդուլաևան:
Միաժամանակ լրատվական գործակալությունը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների դիրքորոշմամբ հրապարակումներն ուղեկցվել են Ադրբեջանի դիրքորոշման հայտարարությամբ, գրում է «Կոմերսանտը»։

Баку обвинил РИА Новости в "тиражировании" заявлений Карабаха
Сайт ''РИА Новости'' заблокирован в Азербайджане. МИД республики заявил, что российское государственное информагентство ''тиражирует'' заявления властей Нагорного Карабаха. Как передает Коммерсантъ, поводом стала публикации со словами госминистра НКР.
Глава управления пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева считает, что материалы ''РИА Новости'' противоречат положениям Соглашения о дружбе, безопасности и стратегическом партнерстве между Азербайджаном и Россией и Декларации о союзническом взаимодействии.
''Распространение российским государственным информационным агентством информации клеветнического характера, выступающей против территориальной целостности Азербайджана и пропагандирующей сепаратистские тенденции, не соответствует духу дружественных отношений между Азербайджаном и Россией и, таким образом, вызывает серьезное сожаление'',- сказала госпожа Абдуллаева РИА Новости. Информагентство отмечает, что публикации с позицией властей Нагорного Карабаха сопровождались изложением позиции Азербайджана.