ԵՄ-ն, Իսրայելը և Եգիպտոսը համաձայնագիր են ստորագրել իսրայելական գազի մատակարարումների վերաբերյալ
Եվրամիությունը, Իսրայելը և Եգիպտոսը չորեքշաբթի ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր հրեական պետությունից Արաբական Հանրապետության տարածքով դեպի Եվրոպա գազի արտահանման վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Al Jazeera հեռուստաալիքը։
Ինչպես Կահիրեում ստորագրման արարողության ժամանակ ասել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, «համաձայնագրի նպատակն է սպառողներին [Եվրոպայում] էներգիա մատակարարել մատչելի գներով»։ Նա ողջունել է փաստաթղթի ստորագրումը` այն անվանելով պատմական:
Ֆոն դեր Լեյենը նաև նշել է, որ «Եգիպտոսի և Իսրայելի հետ համաձայնագիրը հնարավորություն է ապահովել էներգետիկ անվտանգությունը, խթանել տարածաշրջանային համագործակցությունը և անցում կատարել մաքուր էներգիայի»։
Իսրայելի էներգետիկայի նախարար Կարին Էլհարարի խոսքով, եռակողմ համաձայնագիրը «կօգնի եվրոպական երկրներին դիվերսիֆիկացնել իրենց էներգիայի աղբյուրները»։ Նա նաև հավելել է, որ Եգիպտոսը և Իսրայելը, որպես գործընկերության մաս, կձգտեն լավագույնս ապահովել իրենց եվրոպացի գործընկերների էներգետիկ անվտանգությունը:

The European Union, Israel and Egypt sign an agreement to boost gas exports to Europe
The European Union, Israel and Egypt have signed a tripartite natural gas export deal as the bloc seeks to diversify away from Russian energy, ALJAZEERA reports.
The deal, finalised on Wednesday at the East Mediterranean regional energy conference in Cairo, will allow ''significant'' exports of Israeli gas to Europe for the first time, the Israeli energy ministry said.
''What a special moment,'' European Commission chief Ursula von der Leyen said in a joint news conference alongside the Egyptian and Israeli energy ministers. ''I very warmly welcome the signing of this historic agreement.''
Von der Leyen said on Twitter that the agreement would contribute to Europe’s energy security.
Last year, the EU imported roughly 40 percent of its gas from Russia. Countries have been struggling to reduce that dependency in order to sanction Russia over its ongoing invasion of Ukraine.