Հայտարարել ենք ոչ թե դադար վերցնելու, այլ շարժումն ընդլայնելու մասին. Սաղաթելյան
«Ակնհայտ է, որ անցնող ամիսների ընթացքում «Դիմադրություն» շարժումը լուրջ ձեռքբերումներ է ունեցել»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը, փոխանցում է Panorama.am։
Նրա խոսքով, մինչ շարժումը տպավորություն կար, որ օրվա իշխանության՝ երկիրը նոր կապիտուլյացիայի տանելու նկատմամբ ժողովրդի կողմից կա համակերպում, այլևս Արցախի, Հայաստանի անվտանգության հարցերը հետաքրքիր չեն հանրությանը, ժողովուրդը համակերպվել է առկա իրավիճակի հետ, Հայաստանից հնչում էր միայն պարտության ու հարմարվողականության ձայն, որն արձանագրվել էր միջազգային հանրության կողմից։
«Փոխվեց իրավիճակ։ Հայ ժողովուրդը ցույց տվեց, որ օրվա իշխանությունը չունի մանդատ ժողովրդի կողմից երկիրը նոր զիջումների տանելու։ Հայ ժողովուրդը միջազգային հանրությանը հստակ կոչ հղեց, որ օրվա իշխանությունների կկողմից վարվող քաղաքականությունը մերժվում է հայ ժողովրդի կողմից։ Շարժման կոչը, որ ժողովուրդ, լաո, արթնացիր, տեր կանգնի քո երկրին, այդ իրավիճակը մեր երկրում ստեղծվել է»,-թվարկեց Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով, իրենց առջև խնդիր կա օր առաջ հասնել իշխանափոխության, այդ ուղղությամբ բոլոր քայլերն արել են, բայց գլխավոր խնդիրը մնում է չլուծված։
«Դրա համար անհրաժեշտ է շարժման վերափոխման ու մարտավորության նոր մոտեցումներ։ Շարժումը պետք է տարածենք ողջ Հայաստանով մեկ, շարժումը պետք է իր օջախները ձևավորի մարզերում, Արցախում ու Սփյուռքում, դրա նախադրյալներն արդեն կան։ Շարժման դադարի, հետքայլի մասին խոսակցություններն ընդամենը խոսակցություններ են, երկու օր առաջ հայտարարել ենք ոչ թե դադար վերցնելու, այլ շարժումն ընդլայնելու ծրագրի մասին, և աշխատանքներն ամբողջությամբ մեկնարկած են»,-նշեց նա։
Անդրադառնալով վրանները Ֆրանսիայի հրապարակից հանելու որոշման մասին հարցին, քաղաքական գործիչն ասաց՝ ոչ թե շարժումն էր վրանների համար, այլ վրաններն էին շարժման համար։
«Եկել էր մի պահ, որ մենք պետք է գնահատեինք ստեղծված իրավիճակի ու վրանների արդյունավետության հարցը։ Լինում են պահեր, երբ պետք է ծանր որոշում ընդունել։ Մեր խնդիրն է ոչ թե վրաններով ցույց տալ մեր վճռականությունը, ինչ-որ շրջանակների ինչ-որ բան ապացուցել, այլ այս պայքարն արդյունավետ կազմակերպելն ու վերջնական արդյունքի հասցնելը։ Մեզ համար հեշտ չէր այս որոշումն ընդունելը, բայց մենք պատասխանատու ենք այս շարժման վերջնական արդյունքի համար»,-ասաց նա։

The protest movement launched by Armenia’s opposition in early May has made significant achievements, opposition leader and deputy parliament speaker Ishkhan Saghatelyan saidPanorama.am reports.
Speaking to reporters on Thursday, he said before the start of the resistance movement there was a feeling that the people did not resist the authorities’ plans to make new concessions to Azerbaijan and were not interested in the issues concerning the security of Artsakh and Armenia.
"The situation changed. The Armenian people made it clear that the incumbent authorities have no mandate to lead the country to new concessions. They sent a clear message to the international community that the policy pursued by the current authorities is rejected by the people,” Saghatelyan said, adding the people have heeded their wake-up call.
He reiterated the need for a change of power in Armenia, saying the opposition has made every effort to that effect.
“However, the main problem remains unresolved. That’s why it is necessary to shift the tactics. We need to spread the movement throughout Armenia and Artsakh. The claims about the suspension of the movement or retreat are just idle talk. Two days ago, Two days ago, we unveiled plans not to take a break, but to expand the movement, which is underway,” Saghatelyan said.
He also defended the decision to dismantle the tents pitched in Yerevan’s central France Square.
“Our task is not to show our determination keeping the tents or to prove something to some circles, but to carry out the struggle effectively and achieve our ultimate goal. This has not been an easy decision, but we are responsible for the outcome of the movement," he said.