Կադիրովը հայտարարել է ԼԺՀ-ի Մետելկինո գյուղի ազատագրման վերջնական փուլի մասին
Չեչնիայի ստորաբաժանումները և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Միլիցիայի ուժերը ավարտում են Մետելկինո գյուղի մաքրման վերջնական փուլը, որը հարակից է Սևերոդոնեցկ քաղաքին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին կիրակի օրը հայտարարել է Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը Telegram-ի իր ալիքում։
««Ախմատի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները ԼԺՀ-ի ժողովրդական միլիցիայի երկրորդ կորպուսի հետ միասին ավարտում են Մետելկինո գյուղը թշնամուց մաքրելու վերջին փուլը։ Ուկրաինացի զինվորականների մեծ մասը կամովին վայր է դրել զենքերը, իսկ նրանք, ովքեր փորձում են դիմադրել, ոչնչացվում են տեղում»,- գրել է Կադիրովը։
Նրա խոսքով՝ բնակավայրը ռազմավարական մեծ նշանակություն ուներ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար։  «Այստեղից ուկրաինացի նացիստները հնարավորություն ունեցան ներխուժել Սևերոդոնեցկ և շեղել ռուսական զորքերի ուժերին «Ազոտ»-ի գործարանից»,- գրել է Կադիրովը:

Кадыров сообщил о финальном этапе зачистки поселка Метелкино в ЛНР
Чеченские подразделения и силы Народной милиции Луганской Народной Республики завершают финальный этап зачистки поселка Метелкино, примыкающего к городу Северодонецку в ЛНР, сообщил в воскресенье глава Чечни Рамзан Кадыров в своем Telegram-канале, передает ТАСС
Подразделения спецназа "Ахмат" совместно со вторым корпусом Народной милиции ЛНР завершают финальный этап зачистки поселка Метелкино от неприятеля. Большинство украинских военных добровольно сложили оружие, а те, которые пытаются оказать сопротивление, уничтожаются на месте", - написал Кадыров.
По его словам, поселок имел важное стратегическое значение для ВСУ.
"Отсюда украинские нацисты имели возможность прорваться в Северодонецк и отвлечь силы российских войск от завода "Азот". Но не тут-то было. Поселок зачищен от националистов, мин и "секретов", - добавил глава Чечни.