Կադիրովը հայտարարել է ԼԺՀ-ի Մետելկինո գյուղի ազատագրման վերջնական փուլի մասին
Չեչնիայի ստորաբաժանումները և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Միլիցիայի ուժերը ավարտում են Մետելկինո գյուղի մաքրման վերջնական փուլը, որը հարակից է Սևերոդոնեցկ քաղաքին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին կիրակի օրը հայտարարել է Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը Telegram-ի իր ալիքում։
««Ախմատի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները ԼԺՀ-ի ժողովրդական միլիցիայի երկրորդ կորպուսի հետ միասին ավարտում են Մետելկինո գյուղը թշնամուց մաքրելու վերջին փուլը։ Ուկրաինացի զինվորականների մեծ մասը կամովին վայր է դրել զենքերը, իսկ նրանք, ովքեր փորձում են դիմադրել, ոչնչացվում են տեղում»,- գրել է Կադիրովը։
Նրա խոսքով՝ բնակավայրը ռազմավարական մեծ նշանակություն ուներ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար։  «Այստեղից ուկրաինացի նացիստները հնարավորություն ունեցան ներխուժել Սևերոդոնեցկ և շեղել ռուսական զորքերի ուժերին «Ազոտ»-ի գործարանից»,- գրել է Կադիրովը:

Mopping Up of Village near Severodonetsk in LPR Being Completed: Chechen Leader
Chechen units and People’s Militia of the Lugansk People’s Republic (LPR) are completing the mopping-up operation in the village of Metelkino in the exact proximity to the LPR’s city of Severodonetsk, Chechen leader Ramzan Kadyrov said on Sunday, TASS reports.
"Akhmat special force units jointly with the second corps of the LPR People’s Militia are completing the mopping up operation in the village of Metelkino to liberate it from the enemy. Most of Ukrainian troops have voluntarily surrendered weapons and those who are trying to render resistance are being neutralized," he wrote on his Telegram channel.
According to Kadyrov, the village has strategic importance for the Ukrainian army. "Ukrainian nationalists could reach Severodonetsk from here and distract Russian forces from the Azot plant. No way. The village has been cleared of nationalists and mines," he added.