Ռուսաստանը և Իրանը SWIFT-ի նման միջբանկային վճարային համակարգ կստեղծեն
Իրանն ու Ռուսաստանը աշխատում են SWIFT-ի նման միջբանկային վճարային համակարգի ստեղծման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի՝ տնտեսական դիվանագիտության գծով փոխարտգործնախարար Մեհդի Սաֆարին։
«Բնականաբար, երկու երկրներ, որոնք ցանկանում են ապադոլարացնել իրենց գործարքները, պետք է ունենան հատուկ համակարգ, որը նման է SWIFT-ին: Իրանական և ռուսական կողմերն առաջարկել են նման համակարգի մեկական տարբերակ»,- ասել է Մեհդի Սաֆարին:
Նա հստակեցրել է, որ այժմ կողմերը գրեթե հասել են բավականին լավ համաձայնության, որի հիման վրա կարելի է կատարել արժութային գործարքներ:
Հիշեցնենք, որ ռուսական որոշ խոշոր բանկեր անջատվել են SWIFT համակարգից՝ ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փուլի շրջանակներում՝ կապված Ուկրաինայի իրավիճակի հետ։

Россия и Иран создадут межбанковскую систему платежей наподобие SWIFT
Россия и Иран планируют создать аналог системы межбанковских платежей SWIFT для двусторонних расчетов, рассказал замглавы МИД Ирана по вопросам экономической дипломатии Мехди Сафари, сообщает РИА Новости.
"Естественно, две страны, которые хотят дедолларизировать свои транзакции, должны обладать специальной системой, подобной SWIFT. Иранская и российская стороны предложили по одному варианту такой системы", - сказал Мехди Сафари.
Он уточнил, что сейчас стороны практически достигли весьма неплохого соглашения, на основании которого можно совершать валютные операции.
Некоторые крупные российские банки отключили от системы SWIFT в рамках шестого пакета санкций ЕС, связанных с ситуацией на Украине.