Հացահատիկով բեռնված նավն օրվա ընթացքում կարող է դուրս գալ Օդեսայի նավահանգստից. ԶԼՄ-ներ
Սև ծովում հացահատիկով բեռնված նավը Օդեսայի նավահանգստից դուրս կգա օրվա ընթացքում։ ՌԻԱ Նովոստիին այս մասին հայտնել է իրավիճակին տեղյակ աղբյուրը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարդասիրական հարցերով տեղակալ Մարտին Գրիֆիտսը հայտնել է, որ Ուկրաինայից հացահատիկ տեղափոխող առաջին նավը կարող է արդեն «այսօր կամ վաղը» դուրս գալ Օդեսայի նավահանգստից: Նա հավելել է, որ նավը կարող է ուղևորվել Սոմալի ։
«Նախատեսվում է այսօր, եթե ֆորս մաժոր չլինի»,- պատմել է աղբյուրը։
Միաժամանակ նա հրաժարվել է հստակեցնել, թե ինչ նկատի ունի «ֆորս մաժոր» ասելով։
Ստամբուլում հուլիսի 22-ին տեղի է ունեցել բազմակողմ համաձայնագրերի ստորագրում՝ արտահանվող ռուսական ապրանքների մատակարարման սահմանափակումների վերացման և ուկրաինական հացահատիկի արտահանմանը Ռուսաստանի աջակցության մասին:
Գործարքը, որը ստորագրել են Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները, ենթադրում է ուկրաինական հացահատիկի, պարենամթերքի և պարարտանյութերի դուրսբերում Սև ծովի երեք նավահանգիստներից, ներառյալ Օդեսան:

Судно с зерном может покинуть порт Одессы в течение дня – СМИ
Судно с зерном в Черном море покинет порт Одессы в течение дня, если не случится форс-мажор, заявил РИА Новости источник, знакомый с ситуацией.
Ранее заместитель генсека ООН по гуманитарным вопросам Мартин Гриффитс сообщил, что первое судно с зерном с Украины может покинуть порт Одессы уже "сегодня или завтра". Он добавил, что корабль может направиться в Сомали.
"Планируется сегодня (в пятницу), если не будет форс-мажора", - рассказал источник.
При этом, отказался уточнить, что он подразумевал под словом "форс-мажор".
В Стамбуле 22 июля состоялось подписание многосторонних соглашений о снятии ограничений на поставку российских продуктов на экспорт и о содействии России вывозу украинского зерна.
Сделка, которую подписали представители России, Турции, Украины и ООН, предполагает вывоз украинского зерна, продовольствия и удобрений по Черному морю из трех портов, включая Одессу.