Էրդողանն ավելի լավ է զբաղվի թուրքական տնտեսությամբ, քան նեոօսմանյան ֆանտազիաների վերածնմամբ. Հունաստանի վարչապետ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լավ կանի զբաղվի իր սեփական երկրի տնտեսությամբ, այլ ոչ թե նեոօսմանյան ֆանտազիաների վերածնունդով: Այս մասին CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը։
Նա ընդգծել է, որ Հունաստանը կպաշտպանի իր տարածքային ինքնիշխանությունը, բայց տրամադրված է շարունակել բանակցությունները թուրքական կողմի հետ:
Նա այս իրավիճակում անպատասխանատու է համարել ազգայնական մոլորություններին ենթարկվելը։
«Մենք Ռուսաստանի ներխուժումից հետո աշխարհաքաղաքական ճգնաժամի ենք բախվում ենք, և վերջին բանը, որ մեզ անհրաժեշտ է, անկայունության աղբյուրն է Հարավարևելյան Եվրոպայում։ Միջազգային իրավունքը միայն գործիք է։ Հունաստանը միշտ պատասխանատու կեցվածք է ունեցել։ Վերջին ամիսներին մենք լուրջ խնդիրների ենք բախվել… Ավելի լավ է Էրդողանը թուրքական տնտեսությամբ զբաղվի, այլ ոչ թե վերակենդանացնի նեոօսմանյան ֆանտազիաները»,- ընդգծել է նա՝ նշելով, որ արտաքին քաղաքականությունը չպետք է օգտագործվի ազգայնական տրամադրությունները խթանելու համար։

Эрдогану лучше заниматься турецкой экономикой, а не возрождать нео-османские фантазии: премьер Греции
Президенту Турции Реджепу Эрдогану следует занять экономикой собственной страны, а не возрождением нео-османских фантазий. Об этом в интервью CNN заявил премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис.
Он подчеркнул, что Греция будет защищать свой территориальный суверенитет, но  настроена на продолжение переговоров с турецкой стороной.
Он назвал безответственным в нынешней ситуации предаваться националистическим заблуждениям.
''Мы сталкиваемся с геополитическим кризисом после российского вторжения, последнее, что нам нужно, - это источник нестабильности в Юго-Восточной Европе. Международное право - это только инструмент. Греция всегда вела себя ответственно. В последние месяцы мы столкнулись с серьезными проблемами…Эрдогану лучше заниматься турецкой экономикой, а не возрождать нео-османские фантазии'', - подчеркнул он,  отметив, что внешняя политика не должна использоваться для стимулирования националистических  настроений.