Թուրքիան Հունաստանին մեղադրում է Էգեյան ծովում թուրքական F-16 կործանիչների հետապնդման մեջ
Հունական F-16 կործանիչներն Էգեյան ծովում ՆԱՏՕ-ի NEXUS ACE ուսումնական առաքելության ժամանակ հետապնդել են երկու թուրքական F-16 կործանիչներին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հինգշաբթի հայտնել է թուրքական Habertürk հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարության աղբյուրին։Նշվում է, որ սա Էգեյան ծովում երկրորդ նման միջադեպն է։ Անկարան դրանց մասին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի կենտրոնական գրասենյակին:
Ինչպես նշվում է, նման միջադեպեր տեղի են ունեցել օգոստոսի 23-ին և 24-ին:
Իր հերթին Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ օգոստոսի 23-ին թուրքական կործանիչները Հունաստանի օդային տարածքի 78 խախտում են կատարել, ամեն անգամ նրանց որսալու համար հունական ռազմական ինքնաթիռներ են բարձրացվել։

Турция обвинила Грецию в преследовании турецких истребителей F-16 в Эгейском море
Два турецких истребителя F-16 подверглись преследованию со стороны греческих F-16 во время выполнения миссии НАТО в Эгейском море. Как передает ТАСС, об этом сообщил в четверг турецкий телеканал Habertürk со ссылкой на источник в Министерстве национальной обороны Турции.
Отмечается, что это уже второй подобный инцидент в Эгейском море. Анкара доложила о них в центральный аппарат НАТО.
Как уточняетця, подобные инциденты происходили 23 и 24 августа.Между тем Министерство национальной обороны Греции сообщило, что турецкие военные самолеты 23 августа совершили 78 нарушений воздушного пространства Греции, каждый раз на их перехват поднималась военная авиация Греции.