Բաքվի և ԵՄ-ի միջև ստորագրված գազի ներկրման համաձայնագիրը չի հակասում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի դրույթներին։ Այս մասին  ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ-ի Տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Իվան Նեչայևը։
«Սա էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական համագործակցության փոխըմբռնման հուշագիր է, որը ստորագրվել է Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև հուլիսի 18-ին։  Չենք կարծում, որ նման ոլորտային փաստաթուղթը հակասում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև փետրվարի 22 - ի դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթներին», - ասել է Նեչաևը:
Նրա խոսքով՝ ցանկացած պետություն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշել, թե ինչպես և ում հետ զարգացնել հարաբերությունները, այդ թվում՝ նավթագազային ոլորտում։

Газовое соглашении Баку и ЕС не идет вразрез с союзническим взаимодействием с Россией: МИД РФ
Подписанное между Баку и ЕС соглашение об импорте газа не идет вразрез с положениями декларации о союзническом взаимодействии между Россией и Азербайджаном. Об этом заявил на брифинге замдиректора ДИП МИД России Иван Нечаев
''Речь идет о меморандуме взаимопонимания по стратегического сотрудничеству в энергетике, который был подписан между Азербайджаном и ЕС 18 июля. Не считаем , что такой отраслевой документ идет вразрез с положениями декларации о союзническом взаимодействии между Россией и Азербайджаном от 22 февраля'', - сказал Нечаев.
По его словам, любое государство вправе самостоятельно решать, как и с кем развивать отношения, в том числе и в нефтегазовой области.