Սի Ծինփինը կայցելի Ղազախստան և Ուզբեկստան
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը սեպտեմբերի 14-16-ը կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպմանը, ինչպես նաև պետական ​​այցեր կկատարի Ղազախստան և Ուզբեկստան։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ-ն։
«Սեպտեմբերի 14-ից մինչեւ 16-ն ընկած ժամանակամիջոցում ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինը կմասնակցի Սամարղանդում ՇՀԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների 22-րդ նիստին, ինչպես նաեւ Ղազախստանի նախագահ (Քասիմ Ժոմարտ) Տոկաեւի եւ Ուզբեկստանի նախագահ (Շավքաթ) Միրզիյոեւի հրավերով կլինի (այդ երկրներում) պետական այցերով»,- ասված Է գերատեսչության կայքում զետեղված փաստաթղթում:
Սա կլինի Սի Ծինփինի առաջին արտասահմանյան ուղևորությունը համաճարակի սկզբից ի վեր։ Հուլիսի 1-ին նա այցելել է Հոնկոնգ՝ նախկին բրիտանական անկլավը չինական իրավասությանը հանձնելու 25-ամյակի կապակցությամբ։ Չինաստանի նախագահի վերջին արտասահմանյան այցը տեղի է ունեցել 2020 թվականի հունվարին, երբ նա պաշտոնական այցով մեկնել էր Մյանմար։

Си Цзиньпин посетит Казахстан и Узбекистан
Председатель КНР Си Цзиньпин 14-16 сентября примет участие во встрече глав государств - членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), а также посетит с государственными визитами Казахстан и Узбекистан. Как передает ТАСС, об этом сообщил в понедельник МИД КНР.
"В период с 14 по 16 сентября председатель КНР Си Цзиньпин примет участие в 22-м заседании глав государств - членов ШОС в Самарканде, а также по приглашению президента Казахстана [Касым-Жомарта] Токаева и президента Узбекистана [Шавката] Мирзиёева посетит [эти страны] с государственными визитами", - говорится в документе на сайте ведомства.
Это будет первая зарубежная поездка Си Цзиньпина с начала пандемии. 1 июля он посетил Гонконг по случаю 25-й годовщины перехода бывшего британского анклава под китайскую юрисдикцию. Последняя зарубежная поездка председателя КНР состоялась в январе 2020 года, когда он нанес официальный визит в Мьянму.