Իրանը ՇՀԿ-ում պարտավորությունների մասին հուշագիր է ստորագրել
Իրանը պարտավորությունների հուշագիր է ստորագրել Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում (ՇՀԿ)՝ կազմակերպության անդամ դառնալու ճանապարհ բացելով երկրի համար, ուրբաթ ՌԻԱ Նովոստիին ասել է Ուզբեկստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Հինգշաբթի Սամարղանդում սկսվել են ՇՀԿ երկօրյա գագաթնաժողովի միջոցառումները։
«Այսօր հուշագիր է ստորագրվել ՇՀԿ-ի նկատմամբ Իրանի ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ։ Դա երկրի համար ճանապարհ է բացում դեպի ՇՀԿ-ին լիիրավ անդամակցություն»,- գագաթաժողովի շրջանակներում ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթը ստորագրել են Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը եւ ՇՀԿ գլխավոր քարտուղար Չժան Մինը։
2021-ի սեպտեմբերին Դուշանբեում ՇՀԿ-ի գագաթնաժողովին մեկնարկել է Իրանին կազմակերպության կազմում ընդունելու ընթացակարգը։

Iran Signs Memorandum on Commitments in SCO
Iran has signed a memorandum on commitments in the Shanghai Cooperation Organization (SCO), opening the way for the country to become a member of the organization, a representative of Uzbekistan's Foreign Ministry told RIA Novosti on Friday.
The events of the two-day SCO summit began in Samarkand on Thursday.
A memorandum on Iran's commitments to the SCO was signed today. This paves the way for the country to become a full member of the SCO, the Foreign Ministry spokesman said on the sidelines of the summit.
The document was signed by Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian and SCO Secretary General Zhang Ming, he said.
The SCO summit in Dushanbe in September 2021 began the procedure of Iran's admission to the organization.