Արդյո՞ք կայացած երկրներում ևս դպրոցն ավարտելուց հետո զորակոչում են բանակ. ներկայացվել է ՀՀ կրթության մինչև 2030թ. զարգացման պետական ծրագիրը
Հայաստանի առնվազն չորս բուհ մինչև 2030 թ. կընդգրկվի միջազգային լավագույն 500 համալսարանների ցանկում: Կստեղծվի 100 տոկոս պետական ֆինանսավորման մինչև 8 բուհ` չբացառելով վճարովի ուսուցման հնարավորությունը. նշել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հոկտեմբերի 4-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում՝ ներկայացնելով «ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը» հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Կրթության զարգացման պետական նախորդ ծրագիրն ընդունվել է 2011 թ., գործել՝ մինչև 2015 թ.: Նոր ծրագրով սահմանված է երեք ռազմավարական ուղղություն. առաջին՝ համընդհանուր ներառական սովորողակենտրոն կրթական միջավայրի ստեղծում ՀՀ ամբողջ տարածքում, երկրորդ՝ կրթության արդյունավետության բարձրացում, ինչը կապահովի ռեսուրսի առավելագույն օպտիմալ և արդյունահենք տեղաբաշխում, երրորդ՝ կրթական ծառայությունների և արտադրանքի միջազգայնացում ու արտահանում՝ շահեկանորեն փոխակերպելով Հայաստանի դերը գլոբալ կրթական համակարգում:
Փաստաթղթի կարևոր հայեցակարգային դրույթներն առնչվում են հասանելի և մատչելի ուսումնական հաստատությունների ապահովմանը, դպրոց ընդունվող բոլոր երեխաների առնվազն մեկ տարի նախադպրոցական ծրագրերում ընդգրկվածությանը, բոլոր խոշորացված համայնքներում մսուրային ծառայությունների գործարկմանը, դպրոցների պատշաճ կահավորմանը և արդիական սարքավորումներով հագեցմանը, շենքային պայմանների և ենթակառուցվածքների բարելավմանը, թվային, բնագիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի և այլ լաբորատորիաների, գրադարանների նորարարական ոճով կահավորմանը:
Նախատեսվում է, որ առաջիկա 8 տարվա ընթացքում առնվազն կկրկնապատկվի հայաստանյան բուհերում սովորող ուսանողների թիվը: Նախարարի խոսքով՝ փաստաթղթի հիմքում կրթության որակի բարձրացումն է և այն միջազգայնորեն մրցունակ դարձնելը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը նախարարից հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք կայացած երկրներում ևս դպրոցն ավարտելուց հետո զորակոչում են բանակ: Նախարարը նշել է, որ հարցին ամբողջական պատասխանել չի կարող. կան երկրներ, որտեղ զորակոչվում են և կան, որտեղ չեն զորակոչվում: Նա ընդգծել է, որ այդ հարցն իր ղեկավարած նախարարության ոլորտը չի կարգավորում:

Призывают ли в армию после окончания школы в развитых странах: представленa государственная программа развития oбразования РА до 2030 г.
''Не менее четырех университетов Армении к 2030 г. войдет в список 500 лучших международных университетов. Будет создано до 8 вузов со стопроцентным государственным финансированием, не исключая возможности платного обучения'', - подчеркнул министр образования, науки, культуры и спорта В.Думанян на созванной 4 октября очередной сессии НС, представляя законопроект ''Об утверждении государственной программы развития образования РА до 2030 г.''.
Предыдущая госпрограмма развития образования была принята в 2011 г. и действовала до 2015 г. Новая программа определяет три стратегических направления: создание универсальной инклюзивной личностно-ориентированной образовательной среды на всей территории РА; повышение эффективности образования, обеспечивающей наиболее оптимальное и эффективное распределение ресурсов; интернационализация и экспорт образовательных услуг и продуктов, благотворно меняющих роль Армении в мировой системе образования.
Важные концептуальные положения документа связаны с обеспечением доступности образовательных учреждений, включением всех детей, поступающих в школу, в дошкольные программы не менее одного года, запуском яслей во всех укрупненных населенных пунктах, надлежащим укомплектованием школ и оснащением их современным оборудованием, улучшением школьных условий и инфраструктуры, обновлением цифровых, научно-технических, инженерных, математических и других лабораторий, библиотек.
Намечается в ближайшие 8 лет увеличить как минимум вдвое количество студентов, обучающихся в вузах РА. По словам министра, в основе документа лежит повышение качества образования и обеспечение его конкурентоспособности на международном уровне.
Депутат НС О.Агазарян поинтересовался у В.Думаняна, призывают ли их в армию после окончания школы в развитых странах. Министр заметил, что не может дать полного ответа на вопрос - есть страны, где их призывают, и есть страны, где не призывают. Он подчеркнул, что регулирование данного вопроса вне компетенции возглавляемого им ведомства.