«Standard and Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշները՝ «կայուն» հեռանկարով
«Standard and Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ/կարճաժամկետ սուվերեն վարկավորման «B+»/«B» վարկանիշները՝ «կայուն» հեռանկարով:
ՀՀ Ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարելավմանը կնպաստեն Հայաստանի կայուն տնտեսական աճը, աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նվազումը, Հայաստանի արտաքին դիրքի ամրապնդումը, արտաքին պարտքի կուտակման ավելի դանդաղ տեմպը:
Գործակալության կողմից Հայաստանին շնորհված վարկանիշի վերահաստատումը դրական ազդակ է՝ հատկապես հաշվի առնելով համաշխարհային և տարածաշրջանային  զարգացումները և դրանցով պայմանավորված մակրոտնտեսական անորոշությունները, և փաստում է տնտեսության զարգացման տեմպերի դրական դինամիկան, Կառավարության վարած սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների ու հատկապես՝ մակրոտնտեսական քաղաքականության հուսալիությունը:
Վարկանիշի վերահաստատման հիմքում 2022 թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով գրանցված բարձր տնտեսական աճն է՝ պայմանավորված մարդկանց և կապիտալի ներհոսքով, դրա արդյունքում ներքին պահանջարկի աճով, հարկային եկամուտների հավաքագրման բարձր տեմպով, նշված գործոնների, ինչպես նաև դրամի արժևորման պայմաններում կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության նվազմամբ:
«Կայուն» հեռանկարը պայմանավորված է  առաջիկա տարում և միջնաժամկետում կայուն տնտեսական աճի պահպանման՝ գործակալության սպասումներով: Որպես հնարավոր ռիսկեր առանձնացված են Ռուսաստանի՝ որպես ՀՀ հիմնական առևտրային գործընկերոջ և դրամական փոխանցումների հիմնական աղբյուրի, տնտեսական անկման հնարավոր հետևանքները և Ադրբեջանի հետ ռազմական լարվածության պայմաններում առկա գործոնները:

Рейтинговое агентство "Standard and Poor's" подтвердило суверенные рейтинги Армении со "стабильной" перспективой
Рейтинговое агентство ''Standard and Poor's'' подтвердило рейтинги долгосрочного/краткосрочного суверенного кредитования в иностранной и национальной валюте Республики Армения на уровне ''B+''/''B'' со ''стабильным'' прогнозом.
В сообщении Министерства финансов РА говорится, что стабильный экономический рост Армении, снижение геополитических рисков, укрепление внешних позиций Армении, замедление темпов накопления внешнего долга будут способствовать улучшению суверенного рейтинга Армении.
Подтверждение рейтинга, присвоенного Армении агентством, является позитивным импульсом, особенно с учетом глобальных и региональных событий и вызванных ими макроэкономических неопределенностей, и документирует положительную динамику темпов экономического развития, надежность социально-экономической ситуации, экономические реформы, проводимые правительством, и особенно макроэкономическую политику.
На основании подтверждения рейтинга в 2022 г. высокие темпы экономического роста, зафиксированные в первом полугодии, обусловлены притоком людей и капитала, ростом внутреннего спроса, высоким уровнем налоговых поступлений, а также снижением государственного долга /ВВП при укреплении драма.
Прогноз ''стабильный'' обусловлен ожиданиями агентства сохранения стабильного экономического роста в предстоящем году и в среднесрочной перспективе. В качестве возможных рисков выделены возможные последствия экономического спада России, как основного торгового партнера РА и основного источника денежных переводов, и факторы, существующие в условиях военной напряженности с Азербайджаном.