Իրանը դեմ է տարածաշրջանում սահմանների կամ աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխությանը. Իրանի ԱԳՆ
Իրանը դեմ է տարածաշրջանում սահմանների կամ աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխությանը։ Այս մասին ասել է ԻԻՀ ԱԳՆ-ի ղեկավար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահյանը Իրան-Հայաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի ղեկավար Գևորգ Պապոյանի հետ Թեհրանում հանդիպման ժամանակ։
Նա կոչ է արել խաղաղ լուծել վեճերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ ընդգծելով, որ Իրանը դեմ է միջազգային սահմանների կամ աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխությանը տարածաշրջանում, ընդգծել է Ամիր-Աբդոլահյանը, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Անդրադառնալով Իրանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերություններին և խորհրդարանների դերին երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում՝ իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետն ընդգծել է հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանն ուղղված Թեհրանի ջանքերը։
Ամիր-Աբդոլահյանը նաև նշել է երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների և տարանցման պարզեցման մասին՝ ի հաշիվ մաքսատուրքերի և ծախսերի նվազեցման, ինչպես նաև իրանական ընկերությունների մասնակցությունը Հայաստանում տնտեսական և ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը։

Иран против любого изменения границ или геополитики региона: Глава МИД
Иран против любого изменения границ или геополитики региона. Об этом заявил глава МИД ИРИ Хосейн Амир-Абдоллахян на встрече с главой парламентской группы дружбы Иран-Армения Геворком Папояном в Тегеране.
Он призвал к мирному урегулированию споров между  Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что Иран выступает против любого изменения международных границ или геополитических изменений в регионе, подчеркнул Амир-Абдоллахян, передает Mehr.
Касаясь дружеских отношений между двумя странами Ирана и Армении и роли парламентов в развитии отношений между двумя странами, высокопоставленный дипломат Ирана подчеркнул усилия Тегерана по дальнейшему расширению отношений.
Амир-Абдоллахян также отметил облегчение перевозок и транзита между двумя странами за счет снижения таможенных пошлин и расходов, участие иранских компаний в реализации экономических и инфраструктурных проектов в Армении.