Դեսպան Հովակիմյանը Սերբիայի խորհրդարանում ներկայացրել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները
Սերբիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը օրերս մի շարք հանդիպումներ Է ունեցել Սերբիայի նորընտիր խորհրդարանում։ Դեսպանին ընդունել էին խորհրդարանի փոխնախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Սերբիայի պատվիրակության ղեկավար Սանդրա Բոժիչը, խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրոպական ինտեգրացման հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Սերբիայի պատվիրակության անդամ Էլվիրա Կովաչը և ԵԽԽՎ-ում Սերբիայի պատվիրակության ղեկավար Բիլյանա Պանտիչ Պիլյան։ Այս մասին հայտնում են Պրահայում ՀՀ դեսպանությունից:
Նշվում է, որ դեսպանը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, ընդգծել ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից անհապաղ դուրսբերման և հայ ռազմագերիների հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։ Քննարկվել է ՀՀ և Սերբիայի խորհրդարանների, ներառյալ հանձնաժողովների և միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում պատվիրակությունների, բարեկամության խմբերի միջև համագործակցության ակտիվացման այժմեականությունը, կարևորվեց տեղեկատվության փոխանակումը։
Սերբիայի ԱԳՆ-ում ՀՀ դեսպան Ա․Հովակիմյանը հանդիպումներ է ունեցել երկկողմ համագործակցության գծով փոխնախարար Վլադիմիր Մարիչի, Ռուսաստանի և Եվրասիայի վարչության տնօրեն Վլադիմիր Յովիչիչի, Դիվանագիտական ակադեմիայի տնօրեն Մարինա Յովիչևիչի հետ։ Դեսպանը հանդիպում է ունեցել նաև սերբահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, այցելել մի շարք մշակութային հաստատություններ։

Ambassador of Armenia to Serbia presented the consequences of Azerbaijan's aggression against Armenia in the National Assembly of Serbia
Ambassador of Armenia to Serbia Ashot Hovakimian held a series of meetings in the newly elected National Assembly of Serbia. The Ambassador was received by the Deputy Speaker of the Parliament, the Head of the Serbian Delegation to the OSCE PA, Sandra Božić, the Deputy Speaker of the Parliament, the Chairperson of the European Integration Committee, Elvira Kovacs, a member of the Serbian Delegation to the PACE, and the Head of the Serbian Delegation to the PACE, Biljana Pantić Pilja, the embassy of Armenia in the Czech Republic informed.
The Ambassador presented in detail the consequences of Azerbaijan's aggression against Armenia, emphasized the need for the immediate withdrawal of Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of Armenia and the repatriation of Armenian prisoners of war. The urgency of activating cooperation between the Armenian and Serbian Parliaments, including the friendship groups, the committees and delegations in international parliamentary organizations, was discussed, the information exchange was highlighted.
At the Serbian Ministry of Foreign Affairs A.Hovakimian had meetings with Assistant Minister for Bilateral Cooperation Vladimir Marić, Director of the Department for Russia and Eurasia Vladimir Jovičić and Director of the Diplomatic Academy Marina Jovićević.
Ambassador met also with the representatives of the Armenian community of Serbia, visited a number of cultural institutions.