Ֆրանսիան մշտապես Հայաստանի հուսալի գործընկերն է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն օգոստոսի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին: ՀՀ ԱԺ փոխանցմամբ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ` համոզմունք հայտնելով, որ նա կգործադրի առավելագույն ջանքեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ դեսպանը շատ ակտիվ է սկսել իր գործունեությունը, ինչը հավաստում է մեր երկրի մեծ բարեկամը լինելու փաստը: Ի պատասխան դեսպանը նշել է, որ ի պաշտոնե իր առաջին այցը եղել է Սյունիքի մարզ, ինչը կարևոր հաղորդագրություն է պարունակում: ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ Ֆրանսիան այսօր Հայաստանի հուսալի գործընկերն է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարանների ակտիվ համագործակցությանը և հուլիսի 10-13-ը ՀՀ ԱԺ նախագահի Փարիզ կատարած աշխատանքային այցին:
Զրուցակիցները մանրամասներ են բարձրաձայնել տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակից և կարծիքներ փոխանակել Լաչինի ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված քայլերի շուրջ:

Франция сегодня является надежным партнером Армении: Ален Симонян принял новоназначенного посла Франции Оливье Декотиньи
23 августа Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи.
Как сообщает ''Арменпресс'' из послания НС РА, Ален Симонян поздравил посла с вступлением на ответственный пост, выразив уверенность, что он приложит максимум усилий в направлении углубления отношений между двумя странами.
Спикер НС РА отметил, что посол очень активно начал свою деятельность, что подтверждает тот факт, что он является большим другом Армении. В ответ посол отметил, что его первый официальный визит состоялся в Сюникскую область, где содержится важное сообщение. Спикер НС подтвердил, что Франция сегодня является надежным партнером Армении.
На встрече обсуждались активное сотрудничество парламентов Армении и Франции, а также рабочий визит спикера НС РА в Париж 10-13 июля.
Собеседники обсудили детали ситуации с безопасностью в регионе и обменялись мнениями о шагах по преодолению кризиса вокруг Лачинского коридора.