ՌԴ-ն վավերացրել է ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների տարանցման համար վճարումների պարզեցման համաձայնագիրը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակում մաքսային տարանցման ընթացակարգով ապրանքների տեղափոխման ժամանակ մաքսային և այլ վճարումների վճարման առանձնահատկությունների վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման մասին։ Փաստաթուղթը հրապարակված է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։
Համաձայնագիրը կկիրառվի այն դեպքում, երբ ապրանքները ԵԱՏՄ անդամ մի երկրում մաքսային տարանցման, իսկ մյուսում մաքսային և այլ վճարումների ընթացակարգին վերաբերվեն։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Մոսկվայում ապրիլի 19-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահների կողմից։

РФ ратифицировала соглашение для упрощения платежей при транзите товаров в ЕАЭС
Президент России Владимир Путин подписал закон о ратификации соглашения об особенностях уплаты таможенных и иных платежей при перевозке товаров по процедуре таможенного транзита в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Документ опубликован на официальном портале правовой информации.
Соглашение будет применяться в случае, когда товары помещаются под процедуру таможенного транзита в одном государстве-члене ЕАЭС, а таможенные и иные платежи уплачиваются в другом.
Предусматривается также, что обмен сведениями о возможности использования обеспечения, о резервировании сумм обеспечения и их разрезервировании (снятии запрета использования) будет осуществляется в соответствии с договором о ЕАЭС.
Соглашение было подписано в Москве 19 апреля президентами Армении, России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана.