ՌԴ-ն վավերացրել է ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների տարանցման համար վճարումների պարզեցման համաձայնագիրը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակում մաքսային տարանցման ընթացակարգով ապրանքների տեղափոխման ժամանակ մաքսային և այլ վճարումների վճարման առանձնահատկությունների վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացման մասին։ Փաստաթուղթը հրապարակված է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։
Համաձայնագիրը կկիրառվի այն դեպքում, երբ ապրանքները ԵԱՏՄ անդամ մի երկրում մաքսային տարանցման, իսկ մյուսում մաքսային և այլ վճարումների ընթացակարգին վերաբերվեն։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Մոսկվայում ապրիլի 19-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահների կողմից։

Russia ratifies agreement on simplification of payments for goods’ transit within EAEU territory
Russian President Vladimir Putin signed a law on the ratification of the agreement on the specifics of payment of customs and other payments during the transportation of goods under the customs transit procedure within the framework of the Eurasian Economic Union (EAEU).
The aforesaid agreement will be applied in the event that the goods are subject to the procedure of customs transit in one EAEU member country, whereas customs and other payments in another.
The agreement was signed in Moscow on April 19 by the leaders of EAEU members Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan.
- The Pope Will Visit Kazakhstan At the invitation of President Kassym-Jomart Tokayev, Pope Francis will pay a state visit to Kazakhstan on September 13-15, 2022, the message says.