Վարչապետն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով բանագնացների պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շարունակական զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացման, արդարադատության, տնտեսության և այլ ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումների փաստը և հավելել, որ դրանք առաջ մղելու օրակարգը ՀՀ կառավարության առանցքային առաջնահերթություններից մեկն է: Վարչապետը կարևորել է նաև ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի համար հայտարարված 2.6 միլիարդ եվրոյի տնտեսական և ներդրումային փաթեթի արդյունավետ իրականացումը:
Կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնումը տնտեսության, առևտրի, ներդրումների, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ մեր երկիրն Աշխարհի տնտեսական ազատության ինդեքսում 165 երկրների շարքում զբաղեցնում է 11-րդ հորիզոնականը:
Վարչապետը զրուցակիցներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումն ու դիտարկումները: Կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը և ընդգծվել վերջինիս դերը կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների, ինչպես նաև հայ-թուրքական երկխոսության շուրջ:

PM Pashinyan receives the delegation of special envoys of the EU and EU member states on Eastern Partnership
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation of special envoys of the EU and EU member states on Eastern Partnership.
The Prime Minister welcomed the delegation's visit to Armenia and emphasized the continuous development of Armenia-EU cooperation. Nikol Pashinyan mentioned the fact of the reforms implemented in our country in the framework of the Eastern Partnership initiative in the areas of democracy development, justice, economy and other directions and added that the agenda of promoting them is one of the key priorities of the Armenian Government. The Prime Minister also highlighted the effective implementation of the 2.6 billion euro economic and investment package declared by the EU for Armenia.
The expansion of Armenia-EU cooperation in economy, trade, investments, energy and other directions was highlighted. Nikol Pashinyan added that our country ranks 11th among 165 countries in the World Economic Freedom Index.
The Prime Minister presented to the interlocutors the position and observations of the Armenian side regarding the Nagorno Karabakh problem, the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. The activity of the EU observation mission in Armenia and its role in strengthening stability and security were emphasized.
The sides exchanged views on delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan, the processes taking place in the region, as well as the Armenian-Turkish dialogue.