Վարչապետն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով բանագնացների պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շարունակական զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացման, արդարադատության, տնտեսության և այլ ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումների փաստը և հավելել, որ դրանք առաջ մղելու օրակարգը ՀՀ կառավարության առանցքային առաջնահերթություններից մեկն է: Վարչապետը կարևորել է նաև ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի համար հայտարարված 2.6 միլիարդ եվրոյի տնտեսական և ներդրումային փաթեթի արդյունավետ իրականացումը:
Կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնումը տնտեսության, առևտրի, ներդրումների, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ մեր երկիրն Աշխարհի տնտեսական ազատության ինդեքսում 165 երկրների շարքում զբաղեցնում է 11-րդ հորիզոնականը:
Վարչապետը զրուցակիցներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումն ու դիտարկումները: Կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը և ընդգծվել վերջինիս դերը կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների, ինչպես նաև հայ-թուրքական երկխոսության շուրջ:

Пашинян принял делегацию специальных посланников ЕС и государств-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию специальных посланников ЕС и государств-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства.
Премьер-министр приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул важность продолжительного развития сотрудничества между Арменией и ЕС. Никол Пашинян отметил факт реформ, осуществляемых в нашей стране в рамках программы “Восточное партнерство” в сферах развития демократии, правосудия, экономики и в других направлениях, и добавил, что повестка их продвижения является одним из ключевых приоритетов правительства Республики Армения. Премьер-министр также отметил важность эффективной реализации объявленного ЕС для Армении экономического и инвестиционного пакета в размере 2,6 млрд евро.
Была подчеркнута важность расширения сотрудничества Армения-ЕС в экономике, торговле, инвестициях, энергетике и в других направлениях. Никол Пашинян добавил, что наша страна занимает 11-е место среди 165 стран в глобальном Индексе экономической свободы.
Премьер-министр представил собеседникам позицию и замечания армянской стороны относительно нагорно-карабахской проблемы, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была отмечена важность деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении и подчеркнута ее роль в укреплении стабильности и безопасности.
Состоялся обмен мыслями о делимитации и безопасности границы между Арменией и Азербайджаном, происходящих в регионе процессах, а также армяно-турецком диалоге.