Ռուսաստանը և Իրանը պայմանավորվել են ավիացիոն արդյունաբերության և նավաշինության ոլորտում համատեղ նախագծերի շուրջ
Իրանը և Ռուսաստանը պայմանավորվել են էներգետիկայի, նավաշինության և ավիաշինության ոլորտում համատեղ նախագծերի իրականացման շուրջ, ասել է Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի փոխնախարար, Իրանի Առևտրի զարգացման կազմակերպության ղեկավար Ալիռեզա Փեյմանփաքը։
Փեյմանփակը և Ռուսաստանի արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության ղեկավար Ալեքսանդր Շոխինը չորեքշաբթի օրը «Ռուսական արդյունաբերողների» ֆորումի շրջանակներում հուշագիր են ստորագրել Ռուսաստան-Իրան գործարար համագործակցության խորհրդի ստեղծման մասին:
«Մենք սկզբունքային համաձայնությունների ենք հասել շինարարության և նախագծման համատեղ նախագծերի՝ տուրբինների, նավաշինության, շարժակազմի, ուղղաթիռների և ավիաշինության, ինքնաթիռների, ինչպես նաև տրակտորների և գյուղատնտեսական սարքավորումների համատեղ նախագծման և արտադրության հարցերում», - ասել Է Փեյմանփաքը:
Նա հավելել է, որ իրանական կողմը մտադիր է «ակտիվորեն իրականացնել նախագծեր այդ ոլորտներում», որտեղ դիտարկվում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ընկերությունների ձևավորման հնարավորությունը:

Россия и Иран договорились о совместных проектах в авиапроме и судостроении
Иран и Россия договорились о реализации совместных проектов в сфере энергетического машиностроения, судо- и авиастроения, сообщил заместитель министра промышленности, рудников и торговли Ирана, глава Организации развития торговли Ирана Алиреза Пейманпак, сообщает РИА Новости.
Пейманпак и глава РСПП Александр Шохин в среду в рамках форума "Российский промышленник" подписали меморандум о создании совета делового сотрудничества Россия - Иран.
Он добавил, что иранская сторона намерена "активно реализовывать проекты в этих сферах", где рассматривается возможность формирования совместных компаний с РФ.
- Газовое соглашении Баку и ЕС не идет вразрез с союзническим взаимодействием с Россией: МИД РФ Любое государство вправе самостоятельно решать, как и с кем развивать отношения, в том числе и в нефтегазовой...