ԵԽԽՎ դիտորդները կոչ են անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ)՝ (Ադրբեջանի և Հայաստանի մոնիտորինգի գծով) չորս համազեկուցողները համատեղ հայտարարությամբ անդրադարձել են Լաչինում ստեղծված վիճակին՝ արտահայտելով իրենց մտահոգությունն ազատ տեղաշարժի ընդհատման փաստի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասվում է չորս համազեկուցողների համատեղ ստորագրած հայտարարության մեջ։
«Միջանցքի երկայնքով պետք է շտապ վերականգնվի մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը։ Մենք կոչ ենք անում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ»,- նշվում է Յան Լիդել-Գրեյնջերի (Միացյալ Թագավորություն), Լիզ Քրիստոֆերսենի (Նորվեգիա), Կիմմո Կիլյունենի (Ֆինլանդիա, SOC) և Բորիանա Աբերգի (Շվեդիա) ստորագրած հայտարարությունում:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև խաղաղության հասնելու համար՝ ստեղծված իրավիճակը և դիվանագիտական ջանքերը չորեքշաբթի օրը քննարկվել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի կողմից Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և ԵԱՀԿ ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոկֆոյի հետ»,- նշվում է հայտարարությունում:
«Մենք վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունն ապահովելու անհրաժեշտ բոլոր քաղաքական աջակցությունը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու միջոցով»,- եզրափակում են համազեկուցողները:

Содокладчики ПАСЕ выступили с совместным заявлением относительно ситуации в Лачинском коридоре
Четыре содокладчика Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по мониторингу Азербайджана и Армении в совместном заявлении обратились к ситуации в Лачинском коридоре, выразив обеспокоенность нарушением свободы передвижения в Лачинском коридоре, что причиняет значительные страдания населению. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении, подписанном четырьмя содокладчиками.
''Свобода и безопасность передвижения людей и товаров по коридору должна быть срочно восстановлена. Мы призываем все стороны трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года немедленно принять необходимые меры'', — говорится в заявлении Яна Лидделл-Грейнджера (Великобритания), Лиз Кристофферсен (Норвегия), Киммо Кильюнен (Финляндия) и Борианы Эберг (Швеция).
''Текущая ситуация и дипломатические усилия по достижению прочного мира между Арменией и Азербайджаном были обсуждены в среду Мониторинговым комитетом ПАСЕ со специальным представителем ЕС на Южном Кавказе Тойво Клааром и французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Брисом Рокфёем'', — заявили они.
''Мы подтверждаем нашу готовность оказать всю необходимую политическую поддержку, в том числе путем проведения миссии по установлению фактов в регионе'', — заключили содокладчики.