Իրանը հայտարարել Է ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի մասին
Իրանի իշխանությունները 2023 թվականի հունվարի 18-ին Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր կստորագրեն, հայտարարել է ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օմիդ Ղալիբաֆը։ Այս մասին հայտնում է ISNA գործակալությունը։
Պաշտոնյայի խոսքով` ներկայումս Թեհրանը միության հետ ապրանքներ է փոխանակում արտոնյալ առևտրի մասին համաձայնագրի հիման վրա։ ԵԱՏՄ-ն նաև սակագնային արտոնություններ է տրամադրել իրանական 500 տեսակի ապրանքների համար, իսկ Իրանը ցանկում ներառել է միության 400 տեսակի ապրանք։
Ավելի վաղ Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին նույնպես հայտարարել էր, որ Իրանն ու ԵԱՏՄ-ն ավարտել են ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները` հասնելով համապատասխան համաձայնության: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունը պետք է վավերացվի ԵԱՏՄ անդամ երկրների խորհրդարաններում, ինչպես նաև հենց Իրանում։

Иран анонсировал соглашение о свободной торговле с ЕАЭС
Власти Ирана подпишут 18 января 2023 года соглашение с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) о свободной торговле, заявил официальный представитель министерства промышленности, рудников и торговли ИРИ Омид Галибаф. Об этом сообщает агентство ISNA.
Сейчас, по словам чиновника, Тегеран обменивается товарами с союзом на основе соглашения о преференциальной торговле. ЕАЭС также предоставил тарифные льготы для 500 видов иранских товаров, в то время как Иран внес в список 400 видов товаров союза.
Ранее посол Ирана в Москве Казем Джалали также заявил, что Иран и ЕАЭС завершили переговоры по созданию зоны свободной торговли, достигнув соответствующего соглашения. Достигнутая договоренность должна пройти ратификацию в парламентах стран, входящих в ЕАЭС, а также в самом Иране.