Վրաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ կատարել են թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու ԵՄ հանձնարարականները
FB
Վրաստանը «մանրակրկիտ կատարել է» Եվրամիության բոլոր 12 հանձնարարականները և այժմ սպասում է եվրոպացի գործընկերների որոշմանը, հայտարարել է վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ հանդես գալով տարեկան հաշվետվությամբ:
«Մենք հավատում ենք, որ շատ շուտով մեր երկիրը կստանա այդ կարգավիճակը։ Այդպես խոսելու առիթ են տալիս այն բարեփոխումները, որոնք մենք բոլորս իրականացրել ենք ։ Խորհրդարանի և կառավարության մասնակցությամբ բոլոր 12 հանձնարարականները մանրակրկիտ կատարվել են»,- ասել է կառավարության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ վերջին 10 տարում երկրում արձանագրված ողջ առաջընթացը միայն «Վրացական երազանքի» շնորհիվ է։
«Այստեղ ուզում եմ հանրությանը հիշեցնել, որ մեր երկրի եվրաինտեգրման ճանապարհին բոլոր լավն ու առաջընթացը, այն, ինչ ձեռք է բերվել վերջին 10 տարիների ընթացքում, միայն մեր թիմի վաստակն է։
Ասոցացման համաձայնագիրը, ազատ առևտուրը, առանց վիզայի ճամփորդությունը, ԵՄ անդամակցության պաշտոնական հայտը և ընդունված եվրոպական հեռանկարը բոլորն էլ «Վրացական երազանքի» շնորհիվ են»,- ասել է վարչապետը։
Վրաստանը Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ միասին ԵՄ անդամակցության հայտ է ներկայացրել Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների բռնկումից հետո։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Վրաստանը երկար տարիներ եղել է ասոցացման երկրների եռյակի առաջնագծում, Մոլդովան և Ուկրաինան ստացել են ԵՄ անդամակցության թեկնածուների կարգավիճակ, իսկ Վրաստանը ստացել է եվրոպական հեռանկար և իրականացման ենթակա 12 հանձնարարական։

Власти Грузии заявили, что выполнили все рекомендации ЕС для получения статуса кандидата
Грузия ''скрупулёзно выполнила'' все 12 рекомендаций Евросоюза и теперь ждет решения европейских коллег, заявил премьер-министр Ираклий Гарибашвили, выступая с годовым отчетом, передает Новости-Грузия.
''Мы верим, что очень скоро наша страна этот статус получит. Повод так говорить дают реформы, которые мы все провели. При участии парламента и правительства все 12 рекомендаций были скрупулёзно выполнены'', - заявил глава правительства.
По его словам, весь прогресс, достигнутый в стране за последние 10 лет - только благодаря ''Грузинской мечте''.
''Здесь я хотел бы напомнить общественности, что все хорошее и весь прогресс на пути евроинтеграции нашей страны, то, что было достигнуто за последние 10 лет, является только заслугой нашей команды.
Соглашение об ассоциации, свободная торговля, безвизовый режим, ставшая официальной заявка на членство в ЕС и принятая европейская перспектива - все это благодаря ''Грузинской мечте'', - сказал премьер-министр.
Грузия подала заявку на членство в ЕС вместе с Украиной и Молдовой после начала военных действий в Украине со стороны России. Несмотря на то, что Грузия уже много лет находится в авангарде тройки стран ассоциации, Молдова и Украина получили статус кандидатов на членство в ЕС, а Грузия получила европейскую перспективу и 12 рекомендаций к выполнению.