Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին
Նախարար Միրզոյանը Ֆրանսիայի դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով շրջափակման մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունն առերեսվում է հետզհետե խորացող հումանիտար ճգնաժամի:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից շարունակական և հասցեական արձագանքն ու քայլերը Լաչինի միջանցքը վերաբացելու ուղղությամբ՝ համաձայն Ադրբեջանի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունների: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ֆրանսիական կողմի դիրքորոշումը՝ գոհունակություն հայտնելով նաև 2022թ. դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ընթացքում Ֆրանսիայի կողմից հնչեցված կոչերի և հետագայում ներդրված ջանքերի կապակցությամբ:

5 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял посла Франции в РА Анн Луйо.
Министр Мирзоян представил послу Франции ситуацию, сложившуюся вследствие блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что оказавшиеся в блокаде вследствие незаконных действий Азербайджана 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха сталкиваются с постепенно углубляющимся гуманитарным кризисом.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность последовательной и адресной реакции международного сообщества и шагов, направленных на открытие Лачинского коридора в соответствии с обязательствами Азербайджана, закрепленными в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. В этом контексте министр иностранных дел Армении высоко оценил позицию французской стороны, выразив удовлетворение также призывами Франции в ходе экстренного заседания Совета Безопасности ООН 20 декабря 2022 года и прилагаемыми в дальнейшем усилиями.